GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

 

 

 

PIAA CHAMPIONSHIPS (all at the Giant Center in Hershey)

 

FRIDAY

 

CLASS AA

Seton-LaSalle 34 Neumann-Goretti 79

 

CLASS AAAA

Cumberland Valley vs. Central Bucks West

 

SATURDAY

 

CLASS A (12PM)

Vincentian Academy vs. Old Forge

 

CLASS AAA (6PM)

Blackhawk vs. Archbishop Wood

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
STANDINGS
 
 
REGION 1 (all teams are Class A)
Kennedy Catholic 10-0 24-2
Commodore Perry 6-4 17-7
Rocky Grove 6-4 12-10
Reynolds 4-6 8-15
Farrell 4-6 6-16
Jamestown 0-10 1-20
 
 
 
REGION 2 (all teams are Class AA)
Sharpsville 12-0 18-5
Sharon 9-3 14-9
West Middlesex 8-4 17-8
Mercer 6-6 9-14
Greenville 4-8 7-15
Wilmington 3-9 7-15
Lakeview 0-12 1-21
 
 
REGION 3 (teams are Class AA unless otherwise noted)
Franklin 14-0 17-7
Cochranton (A) 11-3 18-7
Cambridge Springs 11-3 19-6
Saegertown 7-7 9-10
Youngsville 6-8 10-10
Eisenhower (A) 3-10 6-16
Union City 2-12 5-17
Maplewood 1-12 3-18
 
 
REGION 4 (all teams are Class AA)
North East 8-2 15-8
Harbor Creek 7-3 18-8
Northwestern 6-4 14-10
Fairview 5-5 10-13
Seneca 3-7 7-14
Iroquois 1-9 5-15
 
 
REGION 5 (all teams are Class AAA)
Hickory 10-0 22-1
Slippery Rock 7-3 12-10
Oil City 7-3 15-6
Grove City 4-6 12-10
Meadville 1-9 4-17
 
Titusville 1-9 3-18
 
REGION 6 (all teams are Class AAA)
Mercyhurst Prep 7-1 22-4
Villa Maria Academy 7-1 20-6
Girard 4-4 16-7
Conneaut 2-6 11-12
Corry 0-8 3-18
 
 
REGION 7 (all teams are Class AAAA)
Warren 10-2 19-3
Central Tech 10-2 20-4
McDowell 9-3 15-8
General McLane 7-5 13-11
East 4-8 6-14
Fort LeBoeuf 1-11 4-18
Strong Vincent 1-11 3-17
 
 
 

 

REGION 1 (all teams are Class A)

 

COMMODORE PERRY PANTHERS 6-4, 17-7

12/05 Iroquois 72-20 W

12/09 at Lakeview 45-32 W

12/10 Mercer 52-51 W

12/12 Greenville 46-40 W 

12/15 at Sharon 27-66 L

12/22 Meadville 47-35 W

12/27 A-C Valley 39-44 L (Jared Snyder Memorial Christmas Tournament)

12/27 Jamestown 65-22 W (Jared Snyder Memorial Christmas Tournament)

01/09 Calvary Baptist Christian Academy 60-21 W

01/12 Reynolds* 44-37 W

01/13 Maplewood 60-38 W

01/15 at Kennedy Catholic* 27-57 L

01/19 Jamestown* 59-19 W

01/21 Tidioute Community Charter 64-18 W

01/23 at Farrell* 48-66 L

01/26 at Rocky Grove* 39-51 L

02/03 Kennedy Catholic* 35-58 L

02/05 at Jamestown* 55-15 W

02/07 at Reynolds* 47-40 W 

02/10 Farrell* 46-37 W

02/12 Rocky Grove* 59-37 W

02/13 Lakeview 52-38 W

02/21 Reynolds 48-44 (OT) W (District 10 Quarterfinals, at Mercer High School)

02/25 Cochranton 37-46 L (District 10 Semifinals, at Meadville High School) 

 

FARRELL STEELERS 4-6, 6-16

12/05 Sharpsville 38-44 L (West Middlesex Kiwanis Tip-Off Tournament)

12/06 at West Middlesex 44-69 L (West Middlesex Kiwanis Tip-Off Tournament)

12/11 Sharpsville 29-48 L

12/12 at Sharon 47-58 L

12/15 at West Middlesex 50-49 W

12/18 Greenville 45-38 W

12/23 Karns City 21-74 L

12/29 Chartiers Houton 37-63 L (Dresch McCluskey Tournament)

12/30 West Middlesex 30-42 L (Dresch McCluskey Tournament)

01/05 at Ursuline (OH) 30-65 L

01/15 at Jamestown* 72-24 W

01/19 at Reynolds* 38-49 L

01/23 Commodore Perry* 66-48 W

01/26 Kennedy Catholic* 29-67 L

01/27 at Brookfield (OH) 31-65 L 

01/31 at Rocky Grove* 50-51 L

02/03 Jamestown* 68-19 W

02/05 Reynolds* 57-61 (OT) L

02/07 Warren G. Harding (OH) 46-73 L

02/10 at Commodore Perry* 37-46 L

02/12 at Kennedy Catholic* 45-72 L

02/14 Rocky Grove* 70-43 W

 

JAMESTOWN MUSKIES 0-10, 1-20

12/09 at Wilmington 4-50 L

12/11 West Middlesex 7-58 L

12/15 at Greenville 15-63 L 

12/19 at Maplewood 21-53 L

12/26 A-C Valley 15-72 L (Jared Snyder Memorial Christmas Tournament, at Commodore Perry)

12/27 at Commodore Perry 22-65 L (Jared Snyder Memorial Christmas Tournament)

01/05 Calvary Baptist Christian Academy 33-44 L

01/07 at Sharpsville 12-61 L

01/12 Kennedy Catholic* 11-82 L

01/15 Farrell* 24-72 L

01/17 Mercer 7-52 L

01/19 at Commodore Perry* 19-59 L

01/22 Rocky Grove* 14-62 L

01/23 at Union City 17-52 L

01/26 at Reynolds* 16-67 L

01/29 at Kennedy Catholic* 6-80 L

01/31 Tidioute Community Charter 46-30 W

02/03 at Farrell* 19-68 L

02/05 Commodore Perry* 15-55 L

02/09 at Rocky Grove* 16-68 L 

02/12 Reynolds* 14-56 L

 

KENNEDY CATHOLIC GOLDEN EAGLES 10-0, 24-2

12/05 Keystone 53-47 W (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/06 at Franklin 61-48 W (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/09 at Sharpsville 54-26 W

12/11 Sharon 55-26 W

12/15 at Lakeview 64-20 W

12/19 Oil City 39-25 W

12/27 at Cardinal Mooney (OH) 61-31 W

01/12 at Jamestown* 82-11 W

01/15 Commodore Perry* 57-27 W

01/17 General McLane 47-44 W

01/19 Rocky Grove* 70-19 W

01/23 at Reynolds* 64-23 W

01/24 Ursuline (OH) 59-36 W

01/26 at Farrell* 67-29 W

01/29 Jamestown* 80-6 W

02/03 at Commodore Perry* 68-19 W

02/05 at Rocky Grove* 59-33 W

02/07 Girard 49-42 W

02/09 Reynolds* 64-26 W

02/11 Warren 34-43 L

02/12 Farrell* 72-45 W

02/25 Rocky Grove 49-22 W (District 10 Semifinals, at Sharon High School)

02/28 Cochranton 44-29 W (District 10 Championship, at Meadville High School)

03/07 Elk County Catholic 54-37 W (PIAA First Round, at Sharon High School)

03/11 Bishop Guilfoyle 61-50 W (PIAA Second Round, at DuBois Area Middle School)

03/14 Vincentian Academy 46-74 L (at North Allegheny High School) 

 

REYNOLDS RAIDERS 4-6, 8-15

12/05 at West Middlesex 43-47 L (West Middlesex Kiwanis Tip-Off Tournament)

12/06 Sharpsville 33-49 L (West Middlesex Kiwanis Tip-Off Tournament)

12/10 at Greenville 29-35 L

12/13 Saegertown 52-31 W 

12/16 at Mercer 39-42 L

12/20 at Youngsville 53-42 W

12/23 Wilmington 36-37 L

12/29 Fairview 35-28 W (Conneaut Holiday Tournament)

12/30 at Conneaut 35-46 L (Conneaut Holiday Tournament)

01/03 Youngsville 53-42 W

01/06 Cochranton 40-44 L

01/12 at Commodore Perry* 27-44 L

01/15 at Rocky Grove* 23-28 L

01/19 Farrell* 49-38 W

01/23 Kennedy Catholic* 23-64 L

01/26 Jamestown* 67-16 W

02/04 Rocky Grove* 33-29 W

02/05 at Farrell* 61-57 (OT) W

02/07 Commodore Perry* 40-47 L

02/09 at Kennedy Catholic* 26-64 L

02/12 at Jamestown* 56-14 W

02/14 at North East 25-38 L

02/21 Commodore Perry 44-48 (OT) L (District 10 Quarterfinals, at Mercer High School) 

 

ROCKY GROVE ORIOLES 6-4, 12-10

12/05 Calvary Baptist Christian Academy 69-46 W (Roy Sanner Memorial Tournament)

12/06 Venango Catholic 38-37 W (Roy Sanner Memorial Tournament)

12/09 at Mercer 28-44 L

12/11 Lakeview 64-28 W

12/15 at Wilmington 41-42 L

12/18 The Village School (TX) 26-37 L (KSA Tournament, at Bradford)

12/19 King's Park (NY) 37-89 L (KSA Tournament)

12/20 Grundy (VA) NEED SCORE (KSA Tournament)

12/23 Maplewood 54-27 W

01/05 Northwestern 40-50 L

01/15 Reynolds* 28-23 W

01/19 at Kennedy Catholic* 19-70 L

01/22 at Jamestown* 62-14 W

01/26 Commodore Perry* 51-39 W

01/30 at Titusville (PPD until TBA)

01/31 Farrell* 51-50 W

02/04 at Reynolds* 33-29 W

02/05 Kennedy Catholic* 33-59 L

02/06 Union City 51-36 W

02/09 Jamestown* 68-16 W

02/12 at Commodore Perry* 37-59 L

02/14 at Farrell* 43-70 L

02/21 Eisenhower 42-34 W (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School)

02/25 Kennedy Catholic 22-49 L (District 10 Semifinals, at Sharon High School) 

 

 

 

REGION 2 (all teams are Class AA)

 

GREENVILLE TROJANS 4-8, 7-15

12/05 at Grove City 22-63 L (Grove City Tip-Off Tournament)

12/06 Mansfield 29-45 L (Grove City Tip-Off Tournament)

12/10 Reynolds 35-29 W

12/12 at Commodore Perry 40-46 L

12/15 Jamestown 63-15 W

12/18 at Farrell 38-45 L

12/22 Lakeview* 37-26 W

12/29 Harbor Creek 45-55 L (Cochranton Tournament)

12/29 at Cochranton 17-37 L (Cochranton Tournament)

01/02 at Conneaut 37-49 L

01/06 Sharon* 38-45 L

01/09 at Sharpsville* 27-45 L

01/12 West Middlesex* 62-52 W

01/15 at Wilmington* 41-26 W

01/19 at Mercer* 28-31 L

01/20 at Seneca 27-20 W

01/26 at Lakeview* 48-28 W

01/30 at Sharon* 32-47 L

02/06 at West Middlesex* 21-44 L

02/07 Sharpsville* 31-49 L

02/09 Wilmington* 35-39 L

02/12 Mercer* 33-34 (OT) L

 

LAKEVIEW SAILORS 0-12, 1-21

12/05 Union-Rimersburg 45-53 L (Oil City Tip-Off Tournament)

12/06 Cranberry 47-49 L (Oil City Tip-Off Tournament)

12/09 Commodore Perry 32-45 L

12/11 at Rocky Grove 28-64 L

12/15 Kennedy Catholic 20-64 L

12/18 Sharpsville 34-69 L

12/20 Girard 14-55 L

12/22 at Greenville* 26-37 L

12/30 at Cambridge Springs 17-47 L

01/05 Wilmington* 21-35 L

01/07 at Sharon* L

01/10 at Iroquois 47-43 W

01/12 Mercer* 15-38 L

01/15 at West Middlesex* 22-56 L

01/21 at Cochranton 29-45 L

01/23 at Sharpsville* 47-23 W

01/26 Greenville* 28-48 L

01/30 at Wilmington* 34-53 L

02/05 at Mercer* 18-49 L

02/06 Sharon* 26-46 L 

02/09 West Middlesex* 32-55 L

02/13 at Commodore Perry 38-52 L

 

MERCER LADY M'S 6-6, 9-14

12/05 at Warren 32-51 L (Warren Tip-Off Tournament)

12/06 Orchard Park (NY) 36-52 L (Warren Tip-Off Tournament)

12/09 at Rocky Grove 44-28 W

12/10 at Commodore Perry 51-52 L

12/13 Grove City 26-69 L

12/16 Reynolds 42-39 W

12/19 Sharon* 49-60 L

12/22 at Sharpsville* 27-52 L 

12/29 at Hickory 28-60 L (Sally Ward Holiday Basketball Classic, at Hickory)

12/30 General McLane 32-59 L (Sally Ward Holiday Basketball Classic, at Hickory)

01/05 West Middlesex* 24-34 L

01/10 at Wilmington* 36-29 W

01/12 at Lakeview* 38-15 W

01/17 at Jamestown 52-7 W

01/19 Greenville* 31-28 W

01/22 at Sharon* 53-62 L

01/26 Sharpsville* 45-49 L

01/30 at West Middlesex* 33-35 L

02/02 Wilmington* 37-36 W

02/05 Lakeview* 49-18 W

02/09 at Cambridge Springs 32-35 L

02/12 at Greenville* 34-33 (OT) W

02/18 Northwestern 37-40 L (District 10 First Round, at Meadville High School) 

 

SHARON TIGERS 9-3, 14-9

12/05 Southington Chalker (OH) 60-18 W (Rick Fragle Tip-Off Classic)

12/06 Riverside 46-57 L (Rick Fragle Tip-Off Classic)

12/11 at Kennedy Catholic 26-55 L

12/12 Farrell 58-47 W

12/15 Commodore Perry 66-27 W

12/19 at Mercer* 60-49 W

12/22 West Middlesex* 62-41 W

12/29 East (OH) 53-38 W (Brookfield, OH Tournament)

12/30 at Brookfield (OH) 42-55 L (Brookfield, OH Tournament)

01/05 at Greenville* 45-38 W 

01/07 Hickory 26-74 L

01/13 Franklin 49-42 W

01/15 Sharpsville* 26-41 L

01/17 Lakeview* W

01/19 at Wilmington* 58-56 (OT) W

01/22 Mercer* 62-53 W

01/23 at Girard 37-54 L

01/26 at West Middlesex* 51-59 L

01/30 Greenville* 47-32 W

02/06 at Lakeview* 46-26 W

02/09 at Sharpsville* 38-52 L

02/12 Wilmington* 55-37 W

02/21 Harbor Creek 44-56 L (District 10 Quarterfinals, at Mercer High School) 

 

SHARPSVILLE BLUE DARLINGS 12-0, 18-5

12/05 Farrell 44-38 W (West Middlesex Kiwanis Tip-Off Tournament)

12/06 Reynolds 49-33 W (West Middlesex Kiwanis Tip-Off Tournament)

12/09 Kennedy Catholic 26-54 L

12/11 at Farrell 48-29 W

12/15 Hickory 36-50 L

12/18 at Lakeview* 69-34 W

12/22 Mercer* 52-27 W

12/29 West Middlesex 43-34 W (Dresch-McCluskey Tournament, at Farrell)

12/30 Chartiers Houston 34-50 L (Dresch-McCluskey Tournament, at Farrell)

01/07 Jamestown 61-12 W

01/09 Greenville* 45-27 W

01/12 Wilmington* 39-31 W

01/15 at Sharon* 41-35 W

01/19 at West Middlesex* 39-36 (OT) W

01/23 Lakeview* 47-23 W

01/26 at Mercer* 49-45 W

01/27 at Grove City 35-57 L

01/31 Conneaut 35-23 W

02/05 at Wilmington* 45-34 W

02/06 at Greenville* 49-31 W

02/09 Sharon* 52-38 W

02/12 West Middlesex* 31-28 W

02/21 West Middlesex 23-36 L (District 10 Quarterfinals, at Mercer High School) 

 

WEST MIDDLESEX MS. REDS 8-4, 17-8

12/05 Reynolds 47-43 W (West Middlesex Kiwanis Tip-Off Tournament)

12/06 Farrell 69-44 W (West Middlesex Kiwanis Tip-Off Tournament)

12/11 at Jamestown 58-7 W

12/13 Northwestern 66-54 W

12/15 Farrell 49-50 L

12/18 Wilmington* 47-35 W

12/22 at Sharon* 41-62 L

12/29 Sharpsville 34-43 L (Dresch McCluskey Holiday Tournament, at Farrell)

12/30 at Farrell 42-30 W (Dresch-McCluskey Tournament)

01/05 at Mercer* 34-24 W

01/12 at Greenville* 52-62 L

01/15 Lakeview* 56-22 W

01/19 Sharpsville* 36-39 (OT) L

01/23 at Wilmington* 37-35 W

01/26 Sharon* 59-51 W

01/30 Mercer* 35-33 W

01/31 Cambridge Springs 40-20 W

02/05 Greenville* 44-21 W

02/09 at Lakeview* 55-32 W

02/12 at Sharpsville* 28-31 L

02/18 Fairview 34-24 W (District 10 First Round, at Meadville High School)

02/21 Sharpsville 36-23 W (District 10 Quarterfinals, at Mercer High School)

02/25 Cambridge Springs 46-43 W (District 10 Semifinals, at Sharon High School)

02/28 Harbor Creek 50-57 L (District 10 Championship, at Meadville High School)

03/06 Greensburg Central Catholic 38-60 L (PIAA First Round, at Sharon High School) 

 

WILMINGTON GREYHOUNDS 3-9, 7-15

12/05 Moniteau 19-54 L (Shenango Tip-Off Tournament)

12/06 at Shenango 28-54 L (Shenango Tip-Off Tournament)

12/08 at Laurel 32-61 L

12/09 Jamestown 50-4 W

12/15 Rocky Grove 42-41 W

12/18 at West Middlesex* 35-47 L

12/20 at Shenango 31-33 L

12/23 at Reynolds 37-36 W

12/29 Laurel 43-54 L (Union Boosters Christmas Tournament)

12/30 New Brighton 40-23 W (Union Boosters Christmas Tournament)

01/05 at Lakeview* 35-21 W

01/10 Mercer* 29-36 L

01/12 at Sharpsville* 31-39 L

01/15 Greenville* 26-41 L

01/17 Neshannock 51-71 L

01/19 Sharon* 56-58 (OT) L

01/23 West Middlesex* 35-37 L

01/30 Lakeview* 53-34 W

02/02 at Mercer* 36-37 L

02/05 Sharpsville* 34-45 L

02/09 at Greenville* 39-35 W

02/12 at Sharon* 37-55 L

 

 

REGION 3 (teams are Class AA unless otherwise noted)

 

CAMBRIDGE SPRINGS BLUE DEVILS 11-3, 19-7

12/05 at Fort LeBoeuf 67-36 W (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/06 East 55-30 W (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/10 at Iroquois 67-31 W

12/17 at Harbor Creek 46-50 L

12/18 Saegertown* 40-26 W

12/20 at Seneca 37-33 W

12/22 Youngsville* 52-40 W

12/30 Lakeview 47-17 W

01/05 at Franklin* 36-38 L

01/09 at Cochranton* 37-46 L

01/12 at Maplewood* 59-19 W

01/15 Eisenhower* 58-34 W

01/19 at Union City* 58-33 W

01/22 at Saegertown* 44-32 W

01/26 at Youngsville* 50-39 W

01/31 at West Middlesex 20-40 L

02/02 Cochranton* 53-42 W

02/04 Franklin* 34-45 L

02/05 Maplewood* 55-22 W

02/09 Mercer 35-32 W 

02/10 at Eisenhower* 40-16 W

02/12 Union City* 64-27 W

02/21 North East 36-31 W (District 10 Quarterfinals, at Fort LeBoeuf High School)

02/25 West Middlesex 43-46 L (District 10 Semifinals, at Sharon High School)

02/28 Franklin 51-42 W (District 10 Consolation Game, at Edinboro University)

03/06 Bishop Canevin 12-46 L (PIAA First Round, at Canon-McMillan High School)

 

COCHRANTON CARDINALS 11-3, 18-7

12/05 Mansfield 55-49 W (Kiser Classic, at Grove City)

12/06 at Grove City 39-61 L (Kiser Classic)

12/08 Iroquois 75-33 W

12/16 Titusville 62-56 W

12/19 Franklin* 35-69 L

12/22 at Maplewood* 51-26 W

12/29 Greenville 37-17 W (Cochranton Holiday Tournament)

12/30 Harbor Creek 42-62 L (Cochranton Holiday Tournament)

01/06 at Reynolds 44-40 W

01/07 Union City* 59-32 W

01/09 Cambridge Springs* 46-37 W

01/12 at Union City* 57-34 W

01/15 Youngsville* 76-42 W

01/19 at Saegertown* 48-31 W

01/21 at Lakeview 45-29 W

01/23 at Franklin* 47-54 L

01/26 Maplewood* 66-30 W

01/31 at Union City* 54-29 W

02/02 at Cambridge Springs* 42-53 L

02/05 Eisenhower* 49-25 W

02/09 at Youngsville* 54-39 W

02/12 Saegertown* 56-23 W

02/25 Commodore Perry 46-37 W (District 10 Semifinals, at Meadville High School)

02/28 Kennedy Catholic 29-44 L (District 10 Championship, at Meadville High School)

03/07 Cardinal Wuerl North Catholic 40-54 L (PIAA First Round, at Canon-McMillan High School) 

 

EISENHOWER KNIGHTS 3-10, 6-16

12/05 at Sheffield 48-37 W (Tip-Off Tournament)

12/06 Port Allegany 48-50 L (Tip-Off Tournament)

12/09 at Otto-Eldred 45-49 L

12/15 Sheffield 49-51 (OT) L

12/17 at Youngsville* 56-67 L

12/20 at Union City* 55-44 W

12/22 at Titusville 66-61 W

12/26 Clarion 45-52 L (Kane Tournament)

12/27 at Kane 49-50 L (Kane Tournament)

01/05 Saegertown* 36-45 L

01/08 Franklin* 28-57 L

01/12 Cochranton* 34-57 L

01/14 at Ridgway 42-39 W

01/15 at Cambridge Springs* 34-58 L

01/22 Youngsville* 46-34 W

01/26 Union City* 54-30 W

02/05 at Cochranton* 25-49 L

02/07 at Franklin* 38-62 L

02/10 Cambridge Springs* 16-40 L

02/12 at Maplewood* 34-39 L

02/13 at Saegertown* 35-56 L

02/21 Rocky Grove 34-42 L (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School)  

 

FRANKLIN KNIGHTS 14-0, 18-6

12/05 Erie First Christian Academy 62-24 W (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/06 Kennedy Catholic 48-61 L (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/10 Meadville 60-39 W

12/16 Grove City 45-66 L

12/19 at Cochranton* 69-35 W

12/22 at Saegertown* 62-41 W

12/29 Keystone 35-65 L (Oil City Christmas Tournament)

12/30 Venango Catholic 49-50 L (Oil City Christmas Tournament)

01/05 Cambridge Springs* 38-36 W

01/08 at Eisenhower* 57-28 W

01/12 Union City* 62-32 W

01/13 at Sharon 42-49 L

01/15 at Maplewood* 59-18 W

01/19 Youngsville* 54-37 W

01/23 Cochranton* 54-47 W

01/26 Saegertown* 56-32 W

02/04 at Cambridge Springs* 45-34 W

02/05 at Union City* 70-31 W

02/07 Eisenhower* 62-38 W 

02/09 Maplewood* 69-27 W

02/12 at Youngsville* 38-24 W 

02/21 Northwestern 68-60 W (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School)

02/25 Harbor Creek 46-53 L (District 10 Semifinals, at Meadville High School)

02/28 Cambridge Springs 42-51 L (District 10 Consolation Game, at Edinboro University) 

 

MAPLEWOOD TIGERS 1-12, 3-18

12/05 Venango Catholic 14-58 L (Roy Sanner Memorial Tip-Off Tournament, at Rocky Grove)

12/06 Calvary Baptist Christian Academy 48-31 W (Roy Sanner Memorial Tip-Off Tournament, at Rocky Grove)

12/13 at Titusville 25-58 L

12/18 Union City 22-43 L

12/19 Jamestown 53-21 W

12/22 Cochranton* 26-51 L

12/23 at Rocky Grove 27-54 L

12/29 at Iroquois 29-38 L (C. Thomas Barringer Tournament)

12/30 Strong Vincent 25-37 L (C. Thomas Barringer Tournament, at Iroquois)

01/05 at Youngsville* 38-58 L

01/12 at Cambridge Springs* 19-59 L

01/13 at Commodore Perry 38-60 L

01/15 Franklin* 18-59 L

01/22 at Union City* 29-43 L

01/24 at Saegertown* 36-52 L

01/26 at Cochranton* 30-66 L

01/30 Youngsville* 33-57 L

02/05 at Cambridge Springs* 22-55 L

02/09 at Franklin* 27-69 L

02/11 Saegertown* 38-51 L

02/12 Eisenhower* 39-34 W

02/17 at Eisenhower*

 

SAEGERTOWN PANTHERS 7-7, 9-10

12/09 at Northwestern 48-60 L

12/13 at Reynolds 31-52 L

12/15 Cranberry 44-29 W

12/16 Jamestown

12/18 at Cambridge Springs* 26-40 L

12/22 Franklin* 41-62 L

12/29 Titusville 44-15 W (Saegertown Elks Holiday Tournament)

12/30 North East 23-35 L (Saegertown Elks Holiday Tournament)

01/05 at Eisenhower* 45-36 W

01/09 at Conneaut 29-43 L

01/12 at Youngsville* 53-44 W

01/15 Union City* 44-26 W

01/17 at Corry

01/19 Cochranton* 31-48 L

01/22 Cambridge Springs* 32-44 L

01/24 Maplewood* 52-36 W

01/26 at Franklin* 32-56 L

02/05 Youngsville* 49-51 (OT) L

02/10 at Union City* 38-35 W

02/11 at Maplewood* 51-38 W 

02/12 at Cochranton* 23-56 L

02/13 Eisenhower* 56-35 W

 

UNION CITY BEARS 2-13, 5-17

12/09 at Tidioute Community Charter 58-18 W

12/12 Iroquois 60-53 W

12/16 Northwestern 39-65 L

12/18 at Maplewood* 43-22 W

12/20 Eisenhower* 44-55 L

12/26 Youngsville 58-77 L (Corry Christmas Tournament)

12/27 at Corry 34-54 L (Corry Christmas Tournament)

01/05 at Iroquois 39-50 L

01/07 at Cochranton* 32-59 L

01/12 at Franklin* 32-62 L

01/15 at Saegertown* 26-44 L

01/19 Cambridge Springs* 33-58 L

01/21 Youngsville* 43-64 L

01/22 Maplewood* 43-29 W

01/23 Jamestown 52-17 W

01/26 at Eisenhower* 30-54 L

01/31 Cochranton* 29-54 L

02/03 at Youngsville* 44-49 L

02/05 Franklin* 31-70 L

02/06 at Rocky Grove 36-51 L

02/09 Saegertown* 35-38 L

02/12 at Cambridge Springs* 27-64 L

 

YOUNGVILLE EAGLES 6-8, 10-10

12/05 Port Allegany 51-64 L (Sheffield Tip-Off Tournament)

12/06 at Sheffield 64-36 W (Sheffield Tip-Off Tournament)

12/09 at Titusville 93-60 W

12/17 Eisenhower* 67-56 W

12/20 Reynolds 42-53 L

12/22 at Cambridge Springs* 40-52 L

12/26 Union City 77-58 W (Corry Christmas Tournament)

12/27 East 41-40 W (Corry Christmas Tournament)

01/05 Maplewood* 58-38 W

01/12 Saegertown* 44-53 L

01/15 at Cochranton* 42-76 L

01/19 at Franklin* 37-54 L

01/21 at Union City* 64-43 W

01/22 at Eisenhower* 34-46 L

01/26 Cambridge Springs* 39-50 L

01/30 at Maplewood* 57-33 W

02/03 Union City* 49-44 W

02/05 at Saegertown* 51-49 (OT) W

02/06 Sheffield

02/09 Cochranton* 39-54 L

02/12 Franklin* 24-38 L

02/16 Tidioute Community Charter

 

 

REGION 4 (all teams are Class AA)

 

FAIRVIEW TIGERS 5-5, 10-13

12/05 East 56-59 (4OT) L (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/06 at Fort LeBoeuf 49-51 L (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/09 Oil City 28-44 L

12/13 at Meadville 61-49 W

12/19 at Grove City 29-49 L

12/29 Reynolds 28-35 L (Conneaut Tournament)

12/30 Fort LeBoeuf 48-41 W (Conneaut Tournament)

01/05 Titusville 48-32 W 

01/07 Corry 38-24 W

01/12 Harbor Creek* 36-39 L

01/15 at Northwestern* 41-46 L

01/17 Cardinal O'Hara (NY) 47-48 L (MLK Classic, at McDowell)

01/18 East Tech (OH) 26-57 L (MLK Classic, at McDowell)

01/20 Iroquois* 51-37 W

01/22 at North East* 35-31 W

01/24 Strong Vincent 33-24 W

01/26 at Seneca* 39-29 W

01/29 at Harbor Creek* 36-56 L

01/31 Greensburg Central Catholic 6

02/02 Northwestern* 36-57 L

02/05 at Iroquois* 49-41 W

02/09 North East* 41-49 L

02/12 Seneca* 30-23 W

02/18 West Middlesex 24-34 L (District 10 First Round, at Meadville High School) 

 

HARBOR CREEK HUSKIES 7-3, 18-8

12/05 Girard 32-49 L (General McLane Tip-Off Tournament)

12/06 at General McLane 54-59 L (General McLane Tip-Off Tournament)

12/09 at Fort LeBoeuf 66-47 W

12/11 Strong Vincent 71-34 W

12/13 at North East* 67-44 W

12/15 at East 67-44 W

12/17 Cambridge Springs 50-46 W

12/23 at Conneaut 50-28 W

12/29 Greenville 55-45 W (Cochranton Tournament)

12/30 at Cochranton 62-42 W (Cochranton Tournament)

01/05 Corry 63-26 W

01/07 Girard 33-43 L

01/12 at Fairview* 39-36 W

01/15 at Seneca* 36-46 L

01/19 North East* 43-52 L

01/22 at Northwestern* 54-59 L

01/24 at Oil City 43-62 L

01/26 Iroquois* 71-38 W

01/29 Fairview* 56-36 W

02/03 Seneca* 52-31 W

02/09 Northwestern* 55-45 W

02/12 at Iroquois* 71-33 W

02/21 Sharon 56-44 W (District 10 Quarterfinals, at Mercer High School)

02/25 Franklin 53-46 W (District 10 Semifinals, at Meadville High School)

02/28 West Middlesex 57-50 W (District 10 Championship, at Meadville High School)

03/06 California 51-56 L (PIAA First Round, at Mercyhurst Prep High School) 

 

IROQUOIS BRAVES 1-9, 5-16

12/05 at Commodore Perry 20-72 L

12/08 at Cochranton 33-75 L

12/10 Cambridge Springs 31-67 L

12/12 at Union City 53-60 L

12/16 at Conneaut (OH) 28-47 L

12/29 Maplewood 38-29 W (C. Thomas Barringer Tournament)

12/30 Northwestern 25-37 L (C. Thomas Barringer Tournament)

01/05 Union City 50-39 W

01/10 Lakeview 43-47 L

01/12 Northwestern* 30-65 L

01/15 North East* 30-58 L

01/20 at Fairview* 37-51 L

01/22 Seneca* 46-42 W

01/26 at Harbor Creek* 38-71 L

01/27 Erie First Christian Academy 53-31 W

01/29 at Northwestern* 26-53 L

02/02 at North East* 40-77 L

02/05 Fairview* 41-49 L

02/09 at Seneca* 34-48 L

02/10 Conneaut (OH) 52-38 W

02/12 Harbor Creek* 33-71 L

 

NORTH EAST GRAPEPICKERS 8-2, 15-8

12/05 at General McLane 32-49 L (General McLane Tip-Off Tournament)

12/06 Girard 32-60 L (General McLane Tip-Off Tournament)

12/09 Meadville 44-41 W

12/13 Harbor Creek 44-67 L

12/16 Oil City 28-46 L

12/19 at Titusville 38-23 W

12/23 Warren 39-69 L

12/29 Meadville 53-42 W (Saegertown Elks' Holiday Tournament)

12/30 at Saegertown 35-23 W (Saegertown Elks' Holiday Tournament)

01/12 Seneca* 40-22 W

01/15 at Iroquois* 58-30 W

01/17 Fort LeBoeuf 51-38 W

01/19 at Harbor Creek* 52-43 W

01/22 Fairview* 31-35 L

01/26 Northwestern* 46-34 W

01/30 at Seneca* 63-15 W

01/31 at Corry 65-38 W

02/02 Iroquois* 77-40 W

02/07 at Fort LeBoeuf 46-54 L

02/09 at Fairview* 49-41 W

02/12 at Northwestern* 48-42 W

02/14 Reynolds 38-25 W

02/21 Cambridge Springs 31-36 L (District 10 Quarterfinals, at Fort LeBoeuf High School) 

 

NORTHWESTERN WILDCATS 6-4, 13-10

12/05 at Meadville 39-53 L (Sertoma Tip-Off Tournament)

12/06 Central Tech 47-68 L (Sertoma Tip-Off Tournament, at Meadville)

12/09 Saegertown 60-48 W

12/13 at West Middlesex 54-66 L

12/16 at Union City 65-39 W

12/18 at Corry 54-39 W

12/20 Titusville 58-43 W

12/23 Fort LeBoeuf 38-53 L

12/29 Strong Vincent 57-33 W (C. Thomas Barringer Tournament, at Iroquois)

12/30 at Iroquois 80-41 W (C. Thomas Barringer Tournament)

01/05 at Rocky Grove 50-40 W

01/12 at Iroquois* 65-30 W

01/13 Conneaut 46-65 L

01/15 Fairview* 46-41 W

01/19 Seneca* 64-53 W

01/22 Harbor Creek* 59-54 W

01/26 at North East* 34-46 L

01/29 Iroquois* 53-26 W

02/02 at Fairview* 57-36 W

02/05 at Seneca* 45-46 L

02/09 at Harbor Creek* 45-55 L

02/12 North East* 42-48 L

02/18 Mercer 40-37 W (District 10 First Round, at Meadville High School)

02/21 Franklin 60-68 L (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School) 

 

SENECA BOBCATS 3-7, 7-14

12/05 Central Tech 31-56 L (Sertoma Tip-Off Tournament, at Meadville)

12/06 at Meadville 55-45 W (Sertoma Tip-Off Tournament)

12/09 Grove City 29-53 L

12/12 at General McLane 17-49 L

12/15 at Central Tech 30-59 L

12/20 Cambridge Springs 33-37 L

12/22 East 49-44 W

12/30 Girard 22-48 L

01/09 Tidioute Community Charter (PPD until TBA)

01/12 at North East* 22-40 L

01/15 Harbor Creek 46-36 W

01/19 at Northwestern* 53-64 L

01/20 Greenville 20-27 L

01/22 at Iroquois* 42-46 L

01/26 Fairview* 29-39 L

01/30 North East* 15-63 L

02/03 at Harbor Creek* 31-52 L

02/05 Northwestern* 46-45 W

02/07 at Corry 41-40 W

02/09 Iroquois* 48-34 W

02/10 Tidioute Community Charter 64-15 W

02/12 at Fairview* 23-30 L

 

 

REGION 5 (all teams are Class AAA)

 

GROVE CITY EAGLES 4-6, 12-10

12/05 Greenville 63-22 W (Kiser Classic)

12/06 Cochranton 61-39 W (Kiser Classic)

12/09 at Seneca 53-29 W

12/13 at Mercer 69-26 W

12/16 at Franklin 66-45 W

12/19 Fairview 49-29 W

12/22 at Girard 35-43 L

12/29 at Elizabeth Forward 45-58 L (Elizabeth Forward Betsy Christmas Invitational)

12/30 McKeesport 64-63 W (Elizabeth Forward Betsy Christmas Invitational)

01/09 West Middlesex (PPD until TBA)

01/12 Titusville* 62-31 W

01/15 at Slippery Rock* 40-42 L

01/19 Meadville* 60-17 W

01/22 at Hickory* 22-49 L

01/26 at Oil City* 37-54 L

01/27 Sharpsville 57-35 W

01/30 at Titusville* 61-29 W

02/04 Slippery Rock* 34-36 L

02/05 at Meadville* 62-33 W

02/09 Hickory* 34-60 L

02/12 Oil City* 40-48 L

02/14 Central Tech 28-41 L

02/21 Mercyhurst Prep 28-45 L (District 10 Quarterfinals, at Fort LeBoeuf High School) 

 

HICKORY HORNETS 10-0, 22-1

12/05 Laurel 65-25 W (Kittanning Tip-Off Tournament)

12/06 at Kittanning 58-35 W (Kittanning Tip-Off Tournament)

12/11 Venango Catholic 55-28 W

12/13 Lowellville (OH) 68-8 W

12/15 at Sharpsville 50-36 W

12/17 at Aliquippa 52-29 W

12/20 Beaver Falls 56-10 W

12/29 Mercer 60-28 W (Sally Ward Holiday Basketball Classic)

12/30 Karns City 52-48 W (Sally Ward Holiday Basketball Classic)

01/05 Central Tech 61-46 W

01/07 at Sharon 74-26 W

01/12 Oil City* 47-38 W

01/15 at Meadville* 65-21 W

01/19 at Titusville* 70-31 W

01/22 Grove City* 49-22 W

01/27 Slippery Rock* 40-25 W

01/31 at Oil City* 50-36 W

02/04 Meadville* 68-26 W

02/05 Titusville* 83-31 W

02/09 at Grove City* 60-34 W

02/12 at Slippery Rock* 57-41 W

02/21 Conneaut 61-28 W (District 10 Quarterfinals, at Mercer High School)

02/25 Villa Maria Academy 33-54 L (District 10 Semifinals, at General McLane High School) 

 

MEADVILLE BULLDOGS 1-9, 4-17

12/05 Northwestern 53-39 W (Sertoma Tip-Off Tournament)

12/06 Central Tech 45-55 L (Sertoma Tip-Off Tournament)

12/09 at North East 41-44 L

12/10 at Franklin 39-60 L

12/13 Fairview 49-61 L

12/18 at Conneaut 34-41 L

12/22 at Commodore Perry 35-47 L

12/29 North East 53-42 W (Saegertown Elks' Tournament)

12/30 Titusville 46-44 W (Saegertown Elks' Tournament)

01/05 Conneaut 22-36 L

01/12 Slippery Rock* 30-63 L

01/15 Hickory* 21-65 L

01/19 at Grove City* 17-60 L

01/22 Oil City* 45-56 L

01/26 at Titusville* 55-56 L

01/31 Strong Vincent 36-31 W

02/03 at Slippery Rock* 38-65 L

02/04 at Hickory* 26-68 L

02/05 Grove City* 33-62 L

02/09 at Oil City* 20-51 L

02/12 Titusville* 58-56 W

02/16 at Girard

 

OIL CITY OILERS 7-3, 15-6

12/05 Cranberry 52-26 W (Oil City Tip-Off Tournament)

12/06 Union-Rimersburg 57-26 W (Oil City Tip-Off Tournament)

12/09 at Fairview 44-28 W

12/16 at North East 46-28 W

12/19 at Kennedy Catholic 25-39 L

12/22 at Corry 52-21 W

12/29 Venango Catholic 38-16 W (Oil City Holiday Tournament)

12/30 Keystone 35-38 (OT) L (Oil City Holiday Tournament)

01/12 at Hickory* 38-47 L

01/15 Titusville* 66-43 W

01/19 at Slippery Rock* 34-52 L

01/22 at Meadville* 56-45 W

01/24 at Harbor Creek 62-43 W

01/26 Grove City* 54-37 W

01/31 Hickory* 36-50 L

02/03 at Strong Vincent 54-31 W

02/04 at Titusville* 55-18 W

02/05 Slippery Rock* 47-46 (OT) W

02/09 Meadville* 51-20 W

02/12 at Grove City* 48-40 W

02/21 Girard 33-37 L (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School)

 

SLIPPERY ROCK ROCKETS 7-3, 12-10

12/05 Valley 73-13 W (Slippery Rock Tip-Off Tournament)

12/06 Mars 47-48 L (Slippery Rock Tip-Off Tournament)

12/09 Ambridge 57-40 W

12/17 at Girard 31-37 L

12/20 Laurel 47-31 W

12/26 Beaver Falls 54-33 W (Slippery Rock Christmas Tournament)

12/27 Seneca Valley 39-52 L (Slippery Rock Christmas Tournament)

01/02 at Knoch 49-37 W

01/08 at Mercyhurst Prep 29-59 L

01/12 at Meadville* 63-30 W

01/15 Grove City* 42-40 W

01/17 Our Lady of Sacred Heart 41-47 L

01/19 Oil City* 52-34 W

01/23 Titusville* 57-44 W

01/27 at Hickory* 25-40 L

01/31 at Hopewell 50-53 L

02/03 Meadville* 65-38 W

02/04 at Grove City* 36-34 W

02/05 at Oil City* 46-47 (OT) L

02/07 at Indiana

02/09 at Titusville* 55-27 W

02/12 Hickory* 41-57 L

02/21 Villa Maria Academy 23-44 L (District 10 Quarterfinals, at Gannon University) 

 

TITUSVILLE ROCKETS 1-9, 3-18

12/05 Corry 40-54 L

12/09 Youngsville 60-93 L

12/13 Maplewood 58-25 W 

12/16 at Cochranton 56-62 L

12/19 North East 23-38 L

12/20 at Northwestern 43-58 L

12/22 at Eisenhower 61-66 L

12/29 at Saegertown 15-44 L (Saegertown Elks' Tournament)

12/30 Meadville 44-46 L (Saegertown Elks' Tournament)

01/05 at Fairview 32-48 L

01/12 at Grove City* 31-62 L

01/15 at Oil City* 43-66 L

01/17 at Corry 48-27 W

01/19 Hickory* 31-70 L

01/23 at Slippery Rock* 44-57 L

01/26 Meadville* 56-55 W

01/30 Grove City* 29-61 L

01/30 Rocky Grove (cancelled)

02/04 Oil City* 18-55 L

02/05 at Hickory* 31-83 L

02/09 Slippery Rock* 27-55 L

02/12 at Meadville* 56-58 L

 

 

REGION 6 (all teams are Class AAA)

 

CORRY BEAVERS 0-8, 3-18

12/05 at Titusville 54-40 W

12/10 at Central Tech 29-64 L

12/12 Warren 41-52 L

12/15 at Strong Vincent 36-33 W

12/18 Northwestern 39-54 L

12/22 Oil City 21-52 L

12/26 East 26-50 L (Corry Christmas Tournament)

12/27 Union City 54-34 W (Corry Christmas Tournament)

01/05 at Harbor Creek 26-63 L

01/07 at Fairview 24-38 L 

01/12 Girard* 23-70 L

01/14 Saegertown 

01/17 Titusville 27-48 L

01/19 at Villa Maria Academy* 20-72 L

01/22 Mercyhurst Prep* 30-75 L

01/26 Conneaut* 42-60 L

01/31 North East 38-65 L

02/03 at Girard* 23-69 L

02/05 Villa Maria Academy* 18-58 L

02/07 Seneca 40-41 L

02/09 at Mercyhurst Prep* 20-70 L

02/12 at Conneaut* 25-48 L

 

CONNEAUT EAGLES 2-6, 11-12

12/05 Orchard Park (NY) 47-23 W (Warren Tip-Off Tournament)

12/06 at Warren 36-51 L (Warren Tip-Off Tournament)

12/10 at East 47-40 W

12/12 Central Tech 33-43 L

12/15 at Warren 38-50 L

12/18 Meadville 41-34 W

12/23 Harbor Creek 28-50 L

12/29 Fort LeBoeuf 52-37 W (Conneaut Christmas Tournament)

12/29 Reynolds 46-35 W (Conneaut Christmas Tournament)

01/02 at Greenville 49-37 W

01/05 at Meadville 36-22 W

01/09 Saegertown 43-29 W

01/13 at Northwestern 65-46 W

01/15 Mercyhurst Prep* 28-51 L

01/19 Girard* 26-40 L

01/23 Villa Maria Academy* 32-40 L

01/26 at Corry* 60-42 W

01/31 at Sharpsville 23-35 L

02/02 at Mercyhurst Prep* 29-62 L

02/05 at Girard* 36-60 L

02/09 at Villa Maria Academy* 27-58 L

02/12 Corry* 48-25 W

02/21 Hickory 28-61 L (District 10 Quarterfinals, at Mercer High School) 

 

GIRARD YELLOW JACKETS 4-4, 16-7

12/05 Harbor Creek 49-32 W (General McLane Tip-Off Tournament)

12/06 North East 60-32 W (General McLane Tip-Off Tournament)

12/09 at Strong Vincent 68-19 W

12/12 McDowell 39-41 L 

12/15 at Fort LeBoeuf 66-31 W

12/17 Slippery Rock 37-31 W

12/20 at Lakeview 55-14 W

12/22 Grove City 43-35 W

12/30 at Seneca 48-22 W

01/07 at Harbor Creek 43-33 W

01/12 at Corry* 70-23 W

01/15 Villa Maria Academy* 28-58 L

01/19 at Conneaut* 40-26 W

01/23 Sharon 54-37 W

01/26 Mercyhurst Prep* 27-41 L

02/02 at Villa Maria Academy* 34-53 L

02/03 Corry* 69-23 W

02/05 Conneaut* 60-36 W

02/07 at Kennedy Catholic 42-49 L

02/10 General McLane 43-42 W

02/12 at Mercyhurst Prep* 31-46 L

02/21 Oil City 37-33 W (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School)

02/25 Mercyhurst Prep 33-39 L (District 10 Semifinals, at General McLane High School) 

 

MERCYHURST PREP LAKERS 7-1, 22-4

12/05 Butler 39-21 W (Mercyhurst Prep Tip-Off Tournament)

12/06 Our Lady of Mercy (NY) 43-35 W (Mercyhurst Prep Tip-Off Tournament)

12/09 at McDowell 39-27 W

12/12 Fort LeBoeuf 73-18 W

12/15 at General McLane 45-34 W

12/19 Blackhawk 38-78 L

12/22 Bradford 64-23 W

12/27 Bishop Moore (FL) 44-39 W (Bishop Moore, FL Tournament)

12/29 Masters Academy 57-21 W (Bishop Moore, FL Tournament)

12/30 Sarasota (FL) 37-30 W (Bishop Moore, FL Tournament)

01/03 Seton-LaSalle 46-59 L

01/08 Slippery Rock 59-29 W

01/12 Villa Maria Academy* 24-35 L

01/15 at Conneaut* 51-28 W

01/22 at Corry* 75-30 W

01/26 at Girard* 41-27 W

01/29 at Villa Maria Academy* 35-33 (OT) W

02/02 Conneaut* 62-29 W

02/07 at Altoona 51-45 W

02/09 Corry* 70-20 W

02/12 Girard* 46-31 W

02/14 McDowell 36-33 W

02/21 Grove City 45-28 W (District 10 Quarterfinals, at Fort LeBoeuf High School)

02/25 Girard 39-33 W (District 10 Semifinals, at General McLane High School)

02/28 Villa Maria Academy 33-36 L (District 10 Championship, at Edinboro University)

03/07 Elizabeth Forward 53-47 W (PIAA First Round, at Edinboro University)

03/11 Blackhawk (PIAA Second Round) 

 

VILLA MARIA ACADEMY VICTORS 7-1, 20-6

12/09 at General McLane 54-40 W

12/12 East 75-14 W

12/15 at McDowell 48-32 W

12/18 Highlands (CO) 44-39 W (Nike Tournament of Champions, at Phoenix, AZ)

12/19 La Jolla Country Day (CAN) 35-58 L (Nike Tournament of Champions, at Phoenix, AZ)

12/20 St. Mary's Catholic (CAN) 43-41 W (Nike Tournament of Champions, at Phoenix, AZ)

12/22 Bishop Alemany 48-52 (OT) L (Nike Tournament of Champions, at Phoenix, AZ)

12/27 North Allegheny 45-52 L

12/30 Magnificat (OH) 35-46 L

01/02 Seton-LaSalle 49-37 W

01/03 Belle Vernon 55-36 W

01/07 at Cardinal O'Hara (NY) 56-42 W

01/12 at Mercyhurst Prep* 35-24 W

01/15 at Girard* 58-28 W

01/19 Corry* 72-20 W

01/23 at Conneaut* 40-32 W

01/29 Mercyhurst Prep* 33-35 (OT) L

02/02 Girard* 53-34 W

02/05 at Corry* 58-18 W

02/07 at Bishop Canevin 45-31 W

02/09 Conneaut* 58-27 W 

02/12 at Ursuline (OH) 55-28 W

02/21 Slippery Rock 44-23 W (District 10 Quarterfinals, at Gannon University)

02/25 Hickory 54-33 W (District 10 Semifinals, at General McLane High School)

02/28 Mercyhurst Prep 36-33 W (District 10 Championship, at Edinboro University)

03/07 Beaver 33-34 L (PIAA First Round, at Edinboro University) 

 

 

REGION 7 (all teams are Class AAAA)

 

CENTRAL TECH FALCONS 10-2, 20-5

12/05 Seneca 56-31 W (Sertoma Tip-Off Tournament, at Meadville)

12/06 Northwestern 68-47 W (Sertoma Tip-Off Tournament, at Meadville)

12/10 Corry 64-29 W

12/12 at Conneaut 43-33 W

12/15 Seneca 59-30 W

12/18 at Warren* 30-44 L

12/22 General McLane* 41-34 W

12/27 Caruthers (CA) 47-33 W (Cactus Jam, at Phoenix, AZ)

12/28 Sonoma (CA) 38-42 L (Cactus Jam, at Phoenix, AZ)

12/30 Oscar Romero (AL) 45-14 W (Cactus Jam, at Phoenix, AZ)

01/05 at Hickory 46-61 L

01/08 Fort LeBoeuf* 65-32 W

01/12 East* 59-27 W

01/15 at McDowell* 46-47 L

01/19 at Strong Vincent* 55-31 W

01/23 Warren* 59-29 W

01/26 at General McLane* 53-47 W

02/04 at Fort LeBoeuf* 46-44 W

02/05 at East* 58-33 W

02/09 McDowell* 34-29 (OT) W

02/12 Strong Vincent* 69-34 W 

02/14 at Grove City 41-28 W

02/17 Fairview

02/21 McDowell 48-47 (OT) W (District 10 Semifinals, at Gannon University)

02/28 General McLane 45-28 W (District 10 Championship, at Edinboro University)

03/06 North Allegheny 23-70 L (PIAA First Round, at Mercyhurst Prep High School) 

 

EAST WARRIORS 4-8, 6-14

12/05 at Fairview 59-56 (4OT) W (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/06 at Cambridge Springs 30-55 L (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/10 Conneaut 40-47 L

12/12 at Villa Maria Academy 14-75 L

12/15 Harbor Creek 44-67 L

12/18 at Strong Vincent 52-45 W

12/22 at Seneca 44-49 L

12/26 at Corry 50-26 W (Corry Christmas Tournament)

12/27 Youngsville 40-41 L (Corry Christmas Tournament)

01/05 Warren* 30-53 L

01/08 at General McLane* 36-61 L

01/12 at Central Tech* 27-59 L

01/15 Fort LeBoeuf* 55-47 W

01/20 McDowell* 35-60 L

01/22 Strong Vincent* 40-38 W

01/30 at Warren* 31-57 L

02/02 General McLane* 37-55 L

02/05 Central Tech* 33-58 L

02/09 at Fort LeBoeuf* 49-46 W

02/12 at McDowell* 27-63 L

02/16 Iroquois

 

FORT LEBOEUF BISONS 1-11, 4-18

12/05 Cambridge Springs 36-67 L (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/06 Fairview 51-49 W (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/09 Harbor Creek 47-66 L 

12/12 at Mercyhurst Prep 18-73 L

12/15 Girard 31-66 L

12/20 Warren* 27-33 L

12/23 at Northwestern 53-38 W

12/29 at Conneaut 37-52 L (Conneaut Holiday Tournament)

12/29 Fairview 41-48 L (Conneaut Holiday Tournament)

01/05 McDowell* 32-55 L

01/08 at Central Tech* 32-65 L

01/12 Strong Vincent* 40-51 L

01/16 at East* 47-55 L

01/17 at North East 38-51 L

01/19 at General McLane* 33-53 L

01/26 at Warren* 27-46 L

01/29 at McDowell* 32-63 L

02/04 Central Tech* 44-46 L

02/05 at Strong Vincent* 38-34 W

02/07 North East 54-46 W

02/09 East* 46-49 L 

02/12 General McLane* 38-60 L

 

GENERAL MCLANE LANCERS 7-5, 13-11

12/05 North East 49-32 W (General McLane Tip-Off Tournament)

12/06 Harbor Creek 59-54 W (General McLane Tip-Off Tournament)

12/09 Villa Maria Academy 40-54 L

12/12 Seneca 49-17 W

12/15 Mercyhurst Prep 34-45 L

12/18 McDowell* 50-51 L

12/20 Moniteau 59-43 W

12/22 at Central Tech* 34-41 L

12/29 Karns City 46-58 L (Sally Ward Holiday Basketball Classic, at Hickory)

12/30 Mercer 59-32 W (Sally Ward Holiday Basketball Classic, at Hickory)

01/05 Strong Vincent* 73-17 W

01/08 East* 61-36 W

01/12 at Warren* 36-51 L

01/17 at Kennedy Catholic 41-44 L

01/19 Fort LeBoeuf* 53-33 W

01/23 at McDowell* 35-47 L

01/26 Central Tech* 47-53 L

01/29 at Strong Vincent* 54-33 W

02/02 at East* 55-37 W

02/05 Warren* 60-46 W

02/10 at Girard 42-43 L

02/12 at Fort LeBoeuf* 60-38 W

02/21 Warren 45-35 W (District 10 Semifinals, at Fort LeBoeuf High School)

02/28 Central Tech 28-45 L (District 10 Championship, at Edinboro University) 

 

MCDOWELL TROJANS 9-3, 15-8

12/05 Our Lady of Mercy (NY) 32-26 W (Mercyhurst Prep Tip-Off Tournament)

12/06 Butler 34-37 L (Mercyhurst Prep Tip-Off Tournament)

12/09 Mercyhurst Prep 27-39 L

12/12 at Girard 41-39 W

12/15 Villa Maria Academy 32-48 L

12/18 at General McLane* 51-50 W

12/22 Strong Vincent* 58-19 W 

12/27 Frontier Central (NY) 58-20 W (McDowell Holiday Tournament)

12/27 John Hay (OH) 58-17 W (McDowell Holiday Tournament)

01/05 at Fort LeBoeuf* 55-32 W

01/10 Warren* 24-25 L

01/15 Central Tech* 47-46 W

01/17 East Tech (OH) 50-43 W (MLK Classic)

01/18 Cardinal O'Hara (NY) 49-41 W (MLK Classic)

01/20 East* 60-35 W

01/23 General McLane* 47-35 W

01/26 at Strong Vincent* 68-29 W

01/29 Fort LeBoeuf* 63-32 W

02/03 at Warren* 41-42 (OT) L

02/09 at Central Tech* 29-34 (OT) L

02/12 at East* 63-27 W

02/14 at Mercyhurst Prep 33-36 L

02/21 Central Tech 47-48 (OT) L (District 10 Semifinals, at Gannon University) 

 

STRONG VINCENT COLONELS 1-11, 3-18

12/09 Girard 19-68 L

12/11 at Harbor Creek 34-71 L

12/15 Corry 33-36 L

12/18 East* 45-52 L

12/22 at McDowell* 19-58 L

12/29 Northwestern 33-57 L (C. Thomas Barringer Tournament, at Iroquois)

12/30 Maplewood 37-25 W (C. Thomas Barringer Tournament, at Iroquois)

01/05 at General McLane* 17-73 L

01/12 at Fort LeBoeuf* 51-40 W

01/15 Warren* 26-49 L

01/17 at North East

01/19 Central Tech* 31-55 L

01/22 at East* 38-40 L

01/24 at Fairview 24-33 L

01/26 McDowell* 29-68 L

01/29 General McLane* 33-54 L

01/31 at Meadville 31-36 L

02/03 Oil City 31-54 L

02/05 Fort LeBoeuf* 34-38 L

02/07 Conneaut (OH) 44-21 W

02/09 at Warren* 33-59 L

02/12 at Central Tech* 34-69 L

 

WARREN DRAGONS 10-2, 19-3

12/05 Mercer 51-32 W (Warren Tip-Off Tournament)

12/06 Conneaut 51-36 W (Warren Tip-Off Tournament)

12/09 at St. Mary's 57-27 W

12/12 at Corry 52-41 W

12/15 Conneaut 50-38 W

12/18 Central Tech* 44-30 W

12/20 at Fort LeBoeuf* 33-27 W

12/23 at North East 69-39 W

12/30 Cranberry 59-33 W

01/05 at East* 53-30 W

01/09 at McDowell* 25-24 W

01/12 General McLane* 51-36 W

01/15 at Strong Vincent* 49-26 W

01/19 Bradford 54-26 W

01/23 at Central Tech* 29-59 L

01/26 Fort LeBoeuf* 46-27 W

01/30 East* 57-31 W

02/02 McDowell* 42-41 (OT) W

02/05 at General McLane* 46-60 L

02/09 Strong Vincent* 59-33 W

02/11 Kennedy Catholic 43-34 W

02/21 General McLane 35-45 L (District 10 Semifinals, at Fort LeBoeuf High School)