BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

 

 

 

 

RECENT SCORES/UPCOMING SCHEDULE

 

  

 

PIAA CHAMPIONSHIPS (all the Giant Center in Hershey)

 

 

FRIDAY

 

CLASS A

Farrell 53 Constitution 85

 

CLASS AAA (8PM)

Archbishop Carroll vs. Neumann-Goretti

 

 

SATURDAY

 

CLASS AA (2PM)

Aliquippa vs. Conwell-Egan

  

CLASS AAAA (8PM)

Martin Luther King vs. Roman Catholic


 

 

 

 


 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

STANDINGS

 

REGION 1 (all teams are Class A)

Farrell 10-0 24-5

Kennedy Catholic 8-2 24-5 

Vision Quest 5-5 11-13

Rocky Grove 4-6 10-11

Commodore Perry 3-7 8-14

Jamestown 0-10 1-17

 

REGION 2 (all teams are Class AA) 

West Middlesex 12-0 25-4

Reynolds 9-3 13-12

Greenville 7-5 13-11

Lakeview 5-7 11-11

Wilmington 5-7 7-15

Mercer 4-8 8-14

Sharpsville 0-12 1-21

 

REGION 3

Erie First Christian Academy (A) 13-1 16-7

Cochranton (A) 10-4 14-9

Saegertown (AA) 8-6 12-11

Union City (A) 8-6 11-12

Eisenhower (AA) 8-6 13-10

Cambridge Springs (AA) 7-7 10-12

Maplewood (AA) 2-12 2-20

Youngsville (A) 0-14 4-18

 

REGION 4 (all teams are Class AA)

Fairview 11-1 21-3

Northwestern 7-5 14-9

Mercyhurst Prep 7-5 14-11

Seneca 7-5 12-11

North East 5-7 14-9

Titusville 4-8 13-9

Iroquois 1-11 1-20

 

REGION 5 (all teams are Class AAA)

Meadville 15-5 22-4

Grove City 11-5 13-10

Sharon 11-5 13-10

Oil City 10-6 13-9

Franklin 8-8 13-10

Slippery Rock 7-9 11-11

George Junior Republic 7-9 10-12

Hickory 2-14 3-20

Conneaut 1-15 3-19

 

REGION 6 (all teams are Class AAA)

Girard 8-2 16-9

Warren 7-3 14-9

General McLane 6-4 11-11

Harbor Creek 5-5 9-13

Corry 3-7 6-16

Fort LeBoeuf 1-9 4-18

 

REGION 7

Cathedral Prep (AAA) 6-2 20-6

McDowell (AAAA) 6-2 17-6

Strong Vincent (AAA) 5-3 17-9

Central Tech (AAAA) 2-6 14-9

East (AAA) 1-7 8-14

 

REGION 1 (all teams are Class A)

 

COMMODORE PERRY PANTHERS 3-7, 8-14

12/05 Girard L (Lakeview Tipoff Tournament)

12/06 George Junior Republic 53-56 L (Lakeview Tipoff Tournament)

12/09 Greenville 41-47 L

12/16 at Maplewood 56-40 W

12/19 Calvary Baptist Christian Academy 39-46 L

12/23 Wilmington 47-67 L

12/26 Jackson Milton (OH) 61-26 W (Jared Snyder Memorial Christmas Tournament)

12/27 Calvary Baptist Christian Academy 41-25 W (Jared Snyder Memorial Christmas Tournament)

01/02 at Reynolds 48-63 L

01/08 Calvary Baptist Christian Academy 61-39 W

01/13 at Kennedy Catholic* 26-61 L

01/16 Farrell* 41-81 L

01/17 Lakeview 49-58 L

01/20 at Rocky Grove* 42-44 (OT) L

01/21 at Tidioute Community Charter School W

01/22 Vision Quest* 73-76 L (game played at CP)

01/27 Jamestown* 66-45 W

01/30 Kennedy Catholic* 51-53 L

02/03 at Farrell* 33-90 L

02/06 Rocky Grove* 51-53 L

02/10 Vision Quest* 70-63 W

02/13 at Jamestown* 74-30 W

 

FARRELL STEELERS 10-0, 24-5

12/05 Urban Pathways Charter 90-37 W (Julius McCoy Tipoff Tournament)

12/06 Akron Buchtel (OH) 67-58 W (Julius McCoy Tipoff Tournament)

12/09 Wilmington 79-32 W

12/10 at Strong Vincent 83-75 W

12/13 at Poland Seminary (OH) 68-77 L (United Way Basketball Classic)

12/17 at Obama Academy 59-55 W

12/20 at Aliquippa 63-80 L (Pittsburgh Basketball Club Holiday Festival)

12/29 New Brighton 82-42 W (Dresch-McCluskey Holiday Tournament)

12/27 West Middlesex 53-59 L (Dresch-McCluskey Holiday Tournament)

01/02 Greenville 87-44 W

01/06 Hickory 62-43 W

01/10 at Reynolds 83-60 W

01/13 at Jamestown* 102-27 W

01/16 at Commodore Perry* 81-41 W

01/20 Kennedy Catholic* 64-47 W

01/22 Rocky Grove* 87-41 W

01/27 Vision Quest* 83-37 W

01/30 Jamestown* 79-23 W

02/03 Commodore Perry* 90-33 W

02/06 at Kennedy Catholic* 84-79 W

02/10 at Rocky Grove* 77-27 W

02/13 at Vision Quest* 91-44 W (game played at Franklin HS)

02/24 Vision Quest 89-46 W (District 10 Semifinals, at Sharon High School)

02/27 Kennedy Catholic 46-48 L (District 10 Championship, at Slippery Rock University)

03/06 Jeannette 76-55 W (PIAA First Round, at Hempfield High School)

03/10 Elk County Catholic 79-49 W (PIAA Second Round, at Clarion University)

03/13 Clarion-Limestone 90-73 W (PIAA Quarterfinals, at Clarion University)

03/17 Kennedy Catholic 57-53 (OT) W (PIAA Semifinals, at Youngstown State University)

03/20 Constitution 53-85 L (PIAA Championship, at the Giant Center in Hershey) 

 

JAMESTOWN MUSKIES 0-10, 1-17

12/08 Sharpsville 34-47 L

12/10 at Union City 33-49 L

12/12 Maplewood 64-60 W

12/17 Saegertown 26-73 L

12/26 Calvary Baptist Christian Academy 46-67 L (Jared Snyder Memorial Christmas Tournament, at Commodore Perry) 

12/27 Jackson Milton (OH) (Jared Snyder Memorial Christmas Tournament, at Commodore Perry)

01/02 at West Middlesex 23-106 L

01/05 Calvary Baptist Christian Academy 32-57 L

01/10 Wilmington 36-83 L

01/13 Farrell* 27-102 L

01/16 at Rocky Grove* 45-71 L

01/20 Vision Quest* 37-83 L

01/22 at Kennedy Catholic* 40-81 L

01/27 at Commodore Perry* 45-66 L

01/30 at Farrell* 23-79 L

02/03 Rocky Grove* 30-72 L

02/06 at Vision Quest* 38-85 L (game played at Franklin HS) 

02/10 Kennedy Catholic* 26-104 L

02/13 Commodore Perry* 30-74 L

schedule is incomplete

 

KENNEDY CATHOLIC GOLDEN EAGLES 8-2, 24-5

12/05 Vincentian Academy 90-100 (OT) L (Butler Tip-Off Tournament)

12/06 Slippery Rock 42-41 W (Butler Tip-Off Tournament)

12/09 Mercer 68-43 W

12/11 at Erie First Christian Academy 67-61 W

12/16 at Wilmington 71-44 W

12/29 General McLane 71-60 W (Sertoma Holiday Tournament, at Meadville)

12/30 at Meadville 51-65 L (Sertoma Holiday Tournament)

01/03 at Lakeview 67-34 W

01/06 at Sharpsville 80-41 W

01/10 West Middlesex 52-47 W

01/13 Commodore Perry* 61-26 W

01/15 Greenville 56-47 W

01/16 at Vision Quest* 73-54 W (game played at KCHS)

01/20 at Farrell* 47-64 L

01/22 Jamestown* 81-40 W

01/24 Reynolds 63-54 W

01/27 Rocky Grove* 79-51 W

01/30 at Commodore Perry* 53-51 W

02/03 Vision Quest* 91-64 W

02/06 Farrell* 79-84 L

02/10 at Jamestown* 104-26 W

02/13 at Rocky Grove* 56-38 W

02/21 Union City 47-24 W (District 10 Quarterfinals, at Farrell High School)

02/24 Erie First Christian Academy 49-29 W (District 10 Semifinals, at Meadville High School)

02/27 Farrell 48-46 W (District 10 Championship, at Slippery Rock University)

03/06 Eden Christian 73-45 W (PIAA First Round, at Sharon High School)

03/10 Cameron County 53-29 W (PIAA Second Round, at Clarion University)

03/13 Monessen 81-63 W (PIAA Quarterfinals, at Moon Area High School)

03/17 Farrell 53-57 L (PIAA Semifinals, at Youngstown State University) 

 

ROCKY GROVE ORIOLES 4-6, 10-11

12/05 Cochranton 46-61 L (Roy Sanner Memorial Tournament) 

12/06 Maplewood 43-34 W (Roy Sanner Memorial Tournament)

12/09 Reynolds 62-55 W

12/12 at Saegertown 49-46 (OT) W

12/18 Bolles (FL) 37-67 L (KSA Tournament)

12/19 Central (VA) 60-50 W (KSA Tournament)

12/20 Grundy (VA) (KSA Tournament)

12/29 Tidioute Community Charter School 84-44 W 

01/02 Titusville 49-56 L

01/06 at Lakeview 41-48 L

01/08 at Maplewood 53-33 W

01/10 Mercer 27-47 L

01/13 at Vision Quest* 63-70 L (game played at Franklin HS)

01/16 Jamestonwn* 71-45 W

01/20 Commodore Perry* 44-42 (OT) W

01/22 at Farrell* 41-87 L

01/27 at Kennedy Catholic* 51-79 L

01/30 Vision Quest* 68-73 L

02/03 at Jamestown* 72-30 W

02/06 at Commodore Perry* 53-51 W

02/10 Farrell* 27-77 L

02/13 Kennedy Catholic* 38-56 L

 

VISION QUEST EAGLES 5-5, 11-13

12/05 at Franklin 46-70 L (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/06 Hickory 43-61 L (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/08 Lakeview 39-54 L (game played at Lakeview HS)

12/10 at North East 44-61 L 

12/18 at Titusville 54-74 L

12/20 at Greenville 43-71 L

12/22 Tidioute Community Charter 82-15 W

12/26 A-C Valley 54-30 W (North Clarion Tournament)

12/27 at North Clarion 55-52 W (North Clarion Tournament)

01/06 at Mercer 49-73 L

01/13 Rocky Grove* 70-63 W (game played at Franklin HS)

01/16 Kennedy Catholic* 54-73 L (game played at Kennedy Catholic HS)

01/20 at Jamestown* 83-37 W

01/22 Commodore Perry* 76-73 W (game played at Commodore Perry HS)

01/24 at Sharpsville 71-32 W

01/27 at Farrell* 37-83 L

01/30 at Rocky Grove* 73-68 W

02/03 at Kennedy Catholic* 64-91 L

02/06 Jamestown* 85-38 W (game played at Franklin HS)

02/09 Tidioute Community Charter 93-43 W

02/10 at Commodore Perry* 63-70 L 

02/13 Farrell* 44-91 L (game played at Franklin HS)

02/21 Cochranton 62-61 (OT) W (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School)

02/24 Farrell 46-89 L (District 10 Semifinals, at Sharon High School) 

 

 

 

 

REGION 2 (all teams are Class AA)

 

GREENVILLE TROJANS 7-5, 13-11

12/09 at Commodore Perry 47-41 W

12/10 at Slippery Rock 23-32 L

12/12 Sharpsville* 74-26 W

12/16 at Fairview 34-54 L

12/19 Mercer* 36-47 L

12/20 Vision Quest 71-43 W

12/23 at West Middlesex* 40-71 L

12/27 Erie First Christian Academy 54-52 W

01/02 at Farrell 44-87 L

01/06 North East 56-60 L

01/08 at Wilmington* 51-47 W

01/10 at Conneaut (OH) 57-47 W

01/13 at Lakeview* 39-35 W

01/15 at Kennedy Catholic 47-56 L

01/20 Reynolds* 55-37 W

01/22 at Sharpsville* 39-27 W

01/27 West Middlesex* 47-60 L

01/30 at Mercer* 49-46 W

02/03 Wilmington* 43-44 L

02/06 Lakeview* 51-33 W

02/10 at Conneaut 61-55 W

02/13 at Reynolds* 35-45 L

02/17 Seneca 60-55 W (District 10 First Round, at Mercer High School)

02/21 Fairview 39-49 L (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University) 

 

LAKEVIEW SAILORS 5-7, 11-11

12/05 George Junior Republic 47-39 W (Lakeview Tipoff Tournament)

12/06 Girard 37-53 L (Lakeview Tipoff Tournament)

12/08 Vision Quest 55-35 W

12/12 West Middlesex* 35-59 L

12/16 at Reynolds* 34-46 L

12/19 Wilmington* 57-56 W

12/23 at Lakeview 36-47 L

12/26 at Franklin 52-39 W (Dick Russell Memorial Tournament)

12/27 Central Tech 41-60 L (Dick Russell Memorial Tournament, at Franklin)

01/03 Kennedy Catholic 34-67 L

01/06 Rocky Grove 48-41 W

01/10 Sharpsville 60-34 W

01/13 Greenville* 35-39 L

01/15 at Mercer* 30-40 L

01/17 at Commodore Perry 58-49 W

01/22 at West Middlesex* 42-72 L

01/27 Reynolds* 39-46 L

01/30 at Wilmington* 54-30 W

02/03 Sharpsville* 31-16 W

02/06 at Greenville* 33-51 L

02/10 Mercer* 54-42 W

02/13 Seneca 51-40 W

 

MERCER MUSTANGS 4-8, 8-14

12/05 Moniteau 43-49 L (Mercer Tipoff Tournament)

12/06 North East 44-60 L (Mercer Tipoff Tournament)

12/09 at Kennedy Catholic 43-68 L

12/12 Wilmington* 59-64 L

12/15 at Cochranton 51-45 W

12/17 at Sharpsville* 45-35 W

12/19 at Greenville* 47-36 W

12/22 Cambridge Springs 46-47 L

12/26 Conneaut (OH) 28-36 L (Northwestern Christmas Tournament)

12/27 Maplewood 58-38 W (Northwestern Christmas Tournament)

01/06 Vision Quest 73-49 W

01/07 Shenango 49-53 L

01/10 at Rocky Grove 47-27 W

01/13 at Reynolds* 52-61 L

01/15 Lakeview* 40-30 W

01/20 West Middlesex* 51-64 L

01/22 at Wilmington* 44-65 L

01/27 Sharpsville* 47-45 W

01/30 Greenville* 46-49 L

02/06 Reynolds* 40-42 L

02/10 at Lakeview* 42-54 L

02/13 at West Middlesex* 56-93 L

 

REYNOLDS RAIDERS 9-3, 13-12

12/05 North East 47-61 L (Mercer Tipoff Tournament)

12/06 Moniteau 69-54 W (Mercer Tipoff Tournament)

12/09 at Rocky Grove 55-62 L

12/13 Saegertown 46-31 W

12/16 Lakeview* 46-34 W

12/19 Sharpsville* 61-30 W

12/20 Seneca 53-63 L

12/29 North East 46-52 L (Conneaut Holiday Tournament)

12/30 at Conneaut 51-57 L (Conneaut Holiday Tournament)

01/02 at Commodore Perry 63-48 W

01/08 at West Middlesex* 57-68 L

01/10 Farrell* 60-83 L

01/13 Mercer* 61-52 W

01/16 at Wilmington* 65-49 W

01/20 at Greenville* 37-55 L

01/24 at Kennedy Catholic 54-63 L

01/27 at Lakeview* 46-39 W

01/30 at Sharpsville* 72-41 W

02/03 West Middlesex* 42-77 L

02/06 at Mercer* 42-40 W

02/10 Wilmington* 44-41 W

02/13 Greenville* 45-35 W

02/21 Northwestern 63-59 W (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School)

02/24 Fairview 46-48 (OT) L (District 10 Semifinals, at Meadville High School)

02/28 Mercyhurst Prep 46-48 (OT) L (District 10 Consolation Game, at Meadville High School) 

 

SHARPSVILLE BLUE DEVILS 0-12, 1-21

12/08 at Jamestown 47-34 W

12/12 at Greenville* 26-74 L

12/17 Mercer* 35-45 L

12/19 at Reynolds* 30-61 L

12/20 at Merchurst Prep 27-72 L

12/23 at Warren JFK (OH) 43-59 L

12/26 at Shenango 52-74 L (Shenango Holiday Tournament)

12/27 Hopewell 65-89 L (Shenango Holiday Tournament)

01/03 at Grove City 39-85 L

01/06 Kennedy Catholic 41-80 L

01/10 Lakeview* 34-60 L

01/13 Conneaut 45-72 L

01/16 West Middlesex* 33-98 L

01/20 at Wilmington* 57-86 L

01/22 Greenville* 27-39 L

01/24 Vision Quest 32-71 L

01/27 at Mercer* 45-47 L

01/30 Reynolds* 41-72 L

02/03 at Lakeview* 16-31 L

02/04 at Shenango 29-62 L

02/10 at West Middlesex* 27-99 L

02/13 Wilmington* 52-61 L

 

WEST MIDDLESEX BIG REDS 12-0, 25-4

12/05 St. Mary's (MD) 62-38 W (New Castle Tip-Off Tournament)

12/06 at New Castle 36-73 L (New Castle Tip-Off Tournament)

12/09 at East 74-55 W

12/12 at Lakeview* 59-35 W

12/13 Canfield (OH) 70-67 W (at Poland, OH)

12/20 at Central Tech 61-54 W

12/23 Greenville* 71-40 W

12/29 Mercyhurst Prep 72-50 W (Dresch-McCluskey Tournament, at Farrell)

12/30 at Farrell 59-53 W (Dresch-McCluskey Tournament)

01/02 Jamestown 106-23 W

01/08 at Reynolds* 68-57 W 

01/10 at Kennedy Catholic 47-52 L

01/13 Wilmington* 106-63 W

01/16 at Sharpsville* 98-33 W

01/20 at Mercer* 64-51 W

01/22 Lakeview* 72-42 W

01/25 Poland Seminary (OH) 46-58 L (at Covelli Centre, in Youngstown, OH)

01/27 at Greenville* 60-47 W

02/03 Reynolds* 77-42 W

02/06 at Wilmington* 98-64 W

02/10 Sharpsville* 99-27 W

02/13 Mercer* 93-56 W

02/21 North East 55-39 W (District 10 Quarterfinals, at Farrell High School)

02/24 Mercyhurst Prep 55-38 W (District 10 Semifinals, at Sharon High School)

02/27 Fairview 66-34 W (District 10 Championship, at Slippery Rock University)

03/07 Lincoln Park 76-63 W (PIAA First Round, at Sharon High School)

03/11 Seton-LaSalle 54-47 W (PIAA Second Round, at North Allegheny High School)

03/14 Greensburg Central Catholic 49-44 W (PIAA Quarterfinals, at North Allegheny High School)

03/17 Aliquippa 48-72 L (PIAA Semifinals, at New Castle High School) 

 

WILMINGTON GREYHOUNDS 5-7, 7-15

12/09 at Farrell 32-79 L

12/12 at Mercer* 64-59 W

12/16 Kennedy Catholic 44-71 L

12/19 at Lakeview* 56-57 L

12/20 at Union 48-64 L

12/23 at Commodore Perry 67-47 W

12/29 at Union 50-70 L (Union Boosters Christmas Tournament)

12/30 Lowellville (OH) 57-71 L (Union Boosters Christmas Tournament)

01/05 Saegertown 42-53 L

01/08 Greenville* 47-51 L

01/10 at Jamestown 83-36 W

01/13 at West Middlesex* 63-106 L

01/16 Reynolds* 49-65 L

01/17 Neshannock 63-78 L

01/20 Sharpsville* 86-57 W

01/22 Mercer* 65-44 W

01/28 Shenango 48-62 L

01/30 Lakeview* 30-54 L

02/03 at Greenville* 44-43 W

02/06 West Middlesex* 64-98 L

02/10 at Reynolds* 41-44 L

02/13 at Sharpsville* 61-52 W

 

 

 

 

REGION 3

 

CAMBRIDGE SPRINGS BLUE DEVILS (Class AA) 7-7, 10-12

12/05 Corry 62-53 W

12/09 Fairview 59-77 L

12/12 Iroquois 52-51 W

12/15 at Girard 33-61 L

12/16 Seneca 57-70 L

12/19 at Union City 42-46 (OT) L

12/22 at Mercer 47-46 W

01/02 Cochranton* 34-50 L

01/06 at Maplewood* 67-37 W

01/09 at North East 57-69 L

01/13 at Erie First Christian Academy* 44-70 L

01/14 Eisenhower* 57-62 L

01/16 Youngsville* 65-43 W

01/20 Saegertown* 51-49 W

01/23 Union City* 39-46 L

01/27 at Cochranton* 51-72 L

01/30 Maplewood* 62-39 W

02/03 at Eisenhower* 56-62 L

02/06 Erie First Christian Academy* 63-50 W

02/10 at Youngsville* 66-36 W

02/11 at Northwestern 60-64 L

02/13 at Saegertown* 57-41 W

 

COCHRANTON CARDINALS (Class A) 10-4, 14-9

12/05 at Rocky Grove 61-46 W (Roy Sanner Memorial Tournament)

12/06 Cranberry 51-48 W (Roy Sanner Memorial Tournament, at Rocky Grove)

12/09 at Iroquois 49-28 W

12/12 Fairview 46-67 L

12/15 Mercer 45-51 L

12/19 at Saegertown* 45-49 L

12/23 Lakeview 47-36 W

12/26 Titusville 49-53 L

01/02 at Cambridge Springs* 50-34 W

01/05 Union City* 41-26 W

01/07 at George Junior Republic 60-68 L

01/09 at Maplewood* 55-36 W

01/13 at Youngsville* 58-41 W

01/16 at Eisenhower* 48-49 L

01/20 Erie First Christian Academy* 35-67 L

01/23 Saegertown* 42-41 W

01/27 Cambridge Springs* 72-51 W

01/30 at Union City* 40-51 L

02/03 Maplewood* 71-33 W

02/06 Youngsville* 73-26 W

02/10 Eisenhower* 57-41 W

02/13 at Erie First Christian Academy* 39-60 L

02/21 Vision Quest 61-62 (OT) L (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School) 

 

EISENHOWER KNIGHTS (Class AA) 8-6, 13-10

12/05 Austin 72-22 W (Sheffield Tip-Off Tournament)

12/06 at Sheffield 62-33 W (Sheffield Tip-Off Tournament)

12/10 North Clarion 65-48 W

12/15 at Sheffield 55-44 W

12/19 Youngsville* 84-44 W

12/20 Bradford 52-48 W

12/23 Saegertown* 45-56 L

12/29 at Corry 48-53 L (Corry Christmas Tournament)

12/30 Union City 29-34 L (Corry Christmas Tournament)

01/08 at Erie First Christian Academy* 51-61 L

01/13 Union City* 33-50 L

01/14 at Cambridge Springs* 62-57 W

01/16 Cochranton* 49-48 W

01/20 at Maplewood* 70-39 W

01/23 at Youngsville* 60-27 W

01/27 at Saegertown* 51-60 L

01/30 Erie First Christian Academy* 47-80 L

01/31 at Corry 47-59 L

02/03 Cambridge Springs* 62-56 W

02/06 at Union City* 41-39 W

02/10 at Cochranton* 41-57 L

02/13 Maplewood* 78-38 W

02/17 North East 48-56 L (District 10 First Round, at Meadville High School) 

 

ERIE FIRST CHRISTIAN ACADEMY 13-1, 16-7

12/05 General McLane 57-47 W (Fairview Tip-Off Tournament)

12/06 at Fairview 66-55 W (Fairview Tip-Off Tournament)

12/11 Kennedy Catholic 61-67 L

12/19 Maplewood* 75-44 W

12/22 at Union City* 32-21 W

12/27 at Greenville 52-54 L

12/29 Girard 53-44 W (C. Thomas Barringer Tournament, at Iroquois)

12/30 East 61-72 (OT) L (C. Thomas Barringer Tournament, at Iroquois)

01/08 Eisenhower* 61-51 W

01/13 Cambridge Springs* 70-44 W

01/15 at Youngsville* 72-25 W

01/16 at Saegertown* 68-54 W

01/17 University Prep (NY) 59-73 L (MLK Classic)

01/18 Vaughan Secondary Academy (CAN) 64-76 L (MLK Classic)

01/20 at Cochranton* 67-35 W

01/23 at Maplewood* 78-40 W

01/27 Union City* 55-52 W

01/30 at Eisenhower* 80-47 W

02/03 Youngsville* 84-45 W

02/06 at Cambridge Springs* 50-63 L

02/10 Saegertown* 66-44 W

02/13 Cochranton* 60-39 W

02/24 Kennedy Catholic 29-49 L (District 10 Semifinals, at Medville High School) 

 

MAPLEWOOD TIGERS 2-12, 2-20

12/05 Cranberry 32-63 L (Roy Sanner Memorial Tournament, at Rocky Grove)

12/06 at Rocky Grove 34-43 L (Roy Sanner Memorial Tournament)

12/12 at Jamestown 60-64 L

12/13 at Titusville 24-47 L

12/16 at Commodore Perry 40-56 L

12/19 at Erie First Christian Academy* 44-75 L

12/23 at Youngsville* 46-34 W

12/26 at Northwestern 29-72 L (Northwestern Hoops Classic)

12/27 Mercer 38-58 L (Northwestern Hoops Classic)

01/06 Cambridge Springs* 37-67 L

01/08 Rocky Grove 33-53 L

01/09 Cochranton* 36-55 L

01/13 Saegertown* 36-44 L 

01/16 at Union City* 33-71 L

01/20 Eisenhower* 39-70 L

01/23 Erie First Christian Academy* 40-78 L

01/27 Youngsville* 54-47 W

01/30 at Cambridge Springs* 39-62 L

02/03 at Cochranton* 33-71 L

02/06 at Saegertown* 32-57 L

02/10 Union City* 37-49 L

02/13 at Eisenhower* 38-78 L

 

SAEGERTOWN PANTHERS 8-6, 12-11

12/05 Calvary Baptist Christian Academy 55-44 W

12/12 Rocky Grove 46-49 (OT) L

12/13 at Reynolds 31-46 L

12/17 at Jamestown 73-26 W

12/19 Cochranton* 45-49 L

12/23 at Eisenhower* 56-45 W

12/29 at Punxsutawney 48-56 L (Carl Truance Tournament)

12/30 Marion Center 42-53 L (Carl Truance Tournament, at Punxsutawney)

01/02 Youngsville* 62-34 W

01/05 at Wilmington 53-42 W

01/13 at Maplewood* 44-36 W

01/14 at Union City* 53-50 W 

01/16 Erie First Christian Academy* 54-68 L

01/20 at Cambridge Springs* 49-51 L

01/23 at Cochranton* 41-42 L

01/27 Eisenhower* 60-51 W

01/30 at Youngsville* 49-39 W

02/03 Union City* 63-45 W

02/06 Maplewood* 57-32 W

02/07 Fort LeBoeuf 53-44 W

02/10 at Erie First Christian Academy* 44-66 L

02/13 Cambridge Springs* 41-57 L

02/21 Mercyhurst Prep 42-46 L (District 10 Quarterfinals, at Gannon University) 

 

UNION CITY BEARS 8-6, 11-12

12/05 at Fairview 34-73 L (Fairview Tip-Off Tournament)

12/06 General McLane 57-73 L (Fairview Tip-Off Tournament)

12/10 Jamestown 49-33 W

12/12 at Seneca 40-76 L

12/16 at Iroquois 35-20 W

12/19 Cambridge Springs* 46-42 (OT) W

12/22 Erie First Christian Academy* 21-32 L

12/29 Titusville 37-41 L (Corry Christmas Tournament)

12/30 Eisenhower 34-29 W (Corry Christmas Tournament)

01/05 at Cochranton* 26-41 L

01/13 at Eisenhower* 50-33 W

01/14 Saegertown* 50-53 L

01/16 Maplewood* 71-33 W

01/20 Youngsville* 51-29 W

01/23 at Cambridge Springs* 46-39 W

01/27 at Erie First Christian Academy* 52-55 L

01/30 Cochranton* 51-40 W

02/03 at Saegertown* 45-63 L

02/04 Northwestern 49-55 (OT) L

02/06 Eisenhower* 39-41 L

02/10 at Maplewood* 49-37 W

02/13 at Youngsville* 43-21 W

02/21 Kennedy Catholic 24-47 L (District 10 Quarterfinals, at Farrell High School) 

 

YOUNGSVILLE EAGLES 0-14, 4-18

12/05 at Sheffield 39-51 L (Sheffield Tip-Off Tournament)

12/06 Austin 66-34 W (Sheffield Tip-Off Tournament)

12/10 at Otto-Eldred 47-51 L

12/16 Tidioute Community Charter 56-34 W

12/19 at Eisenhower* 44-84 L

12/22 West Forest 49-34 W

12/23 Maplewood* 34-46 L

12/26 Cameron County 31-71 L (Sheffield Christmas Tournament)

12/27 at Sheffield 47-63 L (Sheffield Christmas Tournament)

01/02 at Saegertown* 34-62 L

01/13 Cochranton* 41-58 L 

01/15 Erie First Christian Academy* 25-72 L

01/16 at Cambridge Springs* 43-65 L

01/20 Union City* 29-51 L

01/23 Eisenhower* 27-60 L

01/27 at Maplewood* 47-54 L

01/30 Saegertown* 39-49 L

02/03 at Erie First Christian Academy* 26-73 L

02/06 at Cochranton* 26-73 L

02/10 Cambridge Springs* 36-66 L

02/12 at Tidioute Community Charter 51-37 W

02/13 at Union City* 43-21 W

 

 

 

REGION 4 (all teams are Class AA)

 

FAIRVIEW TIGERS 11-1, 21-3

12/05 Union City 73-34 W (Fairview Tip-Off Tournament)

12/06 Erie First Christian Academy 55-66 L (Fairview Tip-Off Tournament)

12/09 at Cambridge Springs 77-59 W

12/12 at Cochranton 67-46 W

12/16 Greenville 54-34 W

12/19 at Seneca* 63-50 W

12/23 Northwestern* 63-59 W

12/29 Bishop McCort 66-50 W (Bishop Guilfoyle Holiday Tournament)

12/30 at Bishop Guilfoyle 57-51 W (Bishop Guilfoyle Holiday Tournament)

01/03 at Highlands 53-50 W

01/10 Titusville* 67-55 W

01/13 Mercyhurst Prep* 52-49 (OT) W

01/16 at Iroquois* 69-32 W

01/17 Corry 57-52 W

01/20 at North East* 63-59 W

01/23 Seneca* 43-46 L

01/27 at Northwestern* 57-35 W

02/03 at Titusville* 71-41 W

02/06 at Mercyhurst Prep* 59-37 W

02/10 Iroquois* 65-30 W

02/14 North East* 58-52 W

02/21 Greenville 49-39 W (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University)

02/24 Reynolds 48-46 (OT) W (District 10 Semifinals, at Meadville High School)

02/27 West Middlesex 34-66 L (District 10 Championship, at Slippery Rock University)

03/07 Quaker Valley 52-49 W (PIAA First Round, at Edinboro University)

03/11 Aliquippa (PIAA Second Round) 

 

IROQUOIS BRAVES 1-11, 1-20

12/09 Cochranton 28-49 L

12/12 at Cambridge Springs 51-52 L

12/16 Union City 20-35 L

12/17 at Corry 48-53 L

12/19 at Northwestern* 42-55 L

12/22 North East* 33-59 L

12/29 East 37-60 L (C. Thomas Barringer Tournament)

12/30 Girard 19-59 L (C. Thomas Barringer Tournament)

01/06 at Titusville* 40-64 L

01/12 at Seneca* 36-63 L

01/14 at Harbor Creek 29-40 L

01/16 Fairview* 32-69 L

01/17 Franklin 46-54 L

01/20 at Mercyhurst Prep* 51-65 L

01/23 Northwestern* 61-52 W

01/24 Fort LeBoeuf 39-46 L

01/27 at North East* 35-74 L

01/30 Titusville* 44-52 L

02/03 Seneca* 59-62 L

02/10 at Fairview* 30-65 L

02/13 Mercyhurst Prep* 43-66 L

02/16 at Conneaut (OH)

 

MERCYHURST PREP LAKERS 7-5, 14-12

12/05 Shenango 57-60 L (Neshannock Tip-Off Tournament)

12/06 at Neshannock 34-64 L (Neshannock Tip-Off Tournament)

12/16 at McDowell 64-66 L

12/19 at North East* 62-72 L

12/20 Sharpsville 72-27 W

12/22 at Bradford 62-41 W

12/29 West Middlesex 50-72 L (Dresch-McCluskey Holiday Tournament, at Farrell)

12/30 New Brighton 58-55 W (Dresch-McCluskey Holiday Tournament, at Farrell)

01/03 at Harbor Creek 47-44 W

01/06 at Seneca* 71-44 W

01/10 Northwestern* 65-41 W

01/13 at Fairview* 49-52 (OT) L

01/17 Titusville* 73-66 W

01/20 Iroquois* 65-51 W

01/23 North East* 48-72 L

01/27 at East 54-52 W

01/30 Seneca* 50-42 W

01/31 Central Tech 47-59 L

02/03 at Northwestern* 64-62 W

02/06 Fairview* 37-59 L

02/10 at Titusville* 59-68 L

02/13 at Iroquois* 66-43 W

02/21 Saegertown 46-42 W (District 10 Quarterfinals, at Gannon University)

02/24 West Middlesex 38-55 L (District 10 Semifinals, at Sharon High School)

02/27 Reynolds 68-65 (OT) W (District 10 Consolation Game, at Meadville High School)

03/07 West Branch 66-69 L (PIAA First Round, at Bald Eagle Area High School) 

 

NORTH EAST GRAPEPICKERS 5-7, 13-9

12/05 Reynolds 61-47 W (Mercer Tip-Off Tournament)

12/06 at Mercer 66-40 W (Mercer Tip-Off Tournament)

12/10 Vision Quest 61-44 W

12/13 Harbor Creek 54-65 L

12/16 at Grove City 68-63 W

12/19 Mercyhurst Prep* 72-62 W

12/22 at Iroquois* 59-33 W

12/29 Reynolds 52-46 W (Conneaut Holiday Tournament)

12/30 Fort LeBoeuf 58-41 W (Conneaut Holiday Tournament)

01/03 at Northwestern* 56-61 L

01/06 at Greenville 60-56 W

01/09 Cambridge Springs 69-57 W

01/13 at Titusville* 63-50 W

01/16 Seneca* 56-57 (OT) L

01/20 Fairview* 59-63 L

01/23 at Mercyhurst Prep* 72-48 W

01/27 Iroquois* 74-35 W

01/30 Northwestern* 59-61 L

02/06 Titusville* 48-60 L

02/09 Bradford

02/10 at Seneca* 55-59 L

02/14 at Fairview* 52-58 L

02/17 Eisenhower 56-48 W (District 10 First Round, at Meadville High School)

02/21 West Middlesex 39-55 L (District 10 Quarterfinals, at Farrell High School) 

 

NORTHWESTERN WILDCATS 7-5, 14-9

12/05 at Fort LeBoeuf 69-50 W (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/06 Oil City 54-57 L (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/10 at Conneaut 67-40 W

12/17 at General McLane 62-68 L

12/19 Iroquois* 55-42 W

12/20 at Girard 50-53 L

12/23 at Fairview* 59-63 L

12/26 Maplewood 72-29 W (Northwestern Hoops Classic)

12/27 Conneaut (OH) 58-44 W (Northwestern Hoops Classic)

01/03 North East* 61-56 W

01/10 at Mercyhurst Prep* 41-65 L

01/13 at Seneca* 59-56 W

01/17 Fort LeBoeuf 50-49 W

01/20 Titusville* 67-63 W

01/23 at Iroquois* 52-61 L

01/27 Fairview* 35-57 L

01/30 at North East* 61-59 W

02/03 Mercyhurst Prep* 62-64 L

02/04 at Union City 55-49 (OT) W

02/06 Seneca* 66-54 W

02/11 Cambridge Springs 64-60 W

02/13 at Titusville* 66-50 W

02/21 Reynolds 59-63 L (District 10 Quarterfinals, at Meadville High School) 

 

SENECA BOBCATS 7-5, 12-11

12/05 Oil City 75-65 W (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/06 Seneca 67-46 W (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament) 

12/10 Harbor Creek 36-48 L

12/12 Union City 76-40 W

12/15 General McLane 31-64 L

12/16 at Cambridge Springs 70-57 W

12/19 Fairview* 50-63 L

12/20 at Reynolds 63-53 W

12/22 at Titusville* 57-53 W

12/29 at Meadville 42-85 L (Sertoma Holiday Tournament)

12/30 General McLane 43-66 L (Sertoma Holiday Tournament, at Meadville)

01/06 Mercyhurst Prep* 44-71 L

01/12 Iroquois* 63-36 W

01/13 Northwestern* 56-59 L

01/16 North East* 57-56 (OT) W

01/23 at Fairview* 46-43 W

01/27 Titusville* 58-50 W

01/30 at Mercyhurst Prep* 42-50 L

02/03 at Iroquois* 62-59 W

02/06 at Northwestern* 54-66 L

02/10 at North East* 59-55 W

02/13 at Lakeview 40-51 L

02/17 Greenville 55-60 L (District 10 First Round, at Mercer) 

 

TITUSVILLE ROCKETS 4-8, 13-9

12/06 at Harbor Creek 51-58 L

12/10 Oil City 54-53 W

12/13 Maplewood 47-24 W

12/18 Vision Quest 74-54 W

12/22 Seneca* 53-57 L

12/26 at Cochranton 53-49 W

12/29 Union City 41-37 W (Corry Tournament)

12/30 at Corry 50-39 W (Corry Tournament)

01/02 at Rocky Grove 56-49 W

01/06 Iroquois* 64-40 W

01/10 at Fairview* 55-67 L

01/13 North East* 50-63 L

01/15 Cranberry 60-40 W

01/17 at Mercyhurst Prep* 66-73 L

01/20 at Northwestern* 63-67 L 

01/24 Corry 46-37 W

01/27 at Seneca* 50-58 L

01/30 at Iroquois* 52-44 W

02/03 Fairview* 41-71 L

02/06 at North East* 60-48 W

02/10 Mercyhurst Prep* 68-59 W

02/13 Northwestern* 50-66 L

 

 

 

 

REGION 5 (all teams are Class AAA)

 

CONNEAUT EAGLES 1-15, 3-19

12/08 at Girard 35-55 L

12/10 Northwestern 40-67 L

12/13 Franklin* 46-56 L

12/16 at George Junior Republic* 50-66 L 

12/19 Sharon* 52-69 L

12/22 at Oil City* 50-60 L

12/29 Fort LeBoeuf 60-67 L (Conneaut Holiday Tournament)

12/30 Reynolds 57-51 W (Conneaut Holiday Tournament)

01/06 Grove City* 47-52 L

01/08 at Slippery Rock* 49-63 L

01/10 Meadville* 59-71 L

01/13 at Sharpsville 72-45 W

01/16 Hickory* 67-63 W

01/20 at Franklin* 56-82 L

01/22 George Junior Republic* 52-53 L 

01/24 at Sharon* 54-82 L

01/27 Oil City* 59-64 L

01/30 at Grove City* 50-69 L

02/03 Slippery Rock* 59-64 L

02/06 at Meadville* 52-77 L

02/10 Greenville 55-61 L

02/14 at Hickory* 62-69 L

 

FRANKLIN KNIGHTS 8-8, 13-11

12/05 Vision Quest 70-46 W (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/06 Warren 52-49 W (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/10 at Venango Catholic 71-68 W

12/13 at Conneaut* 56-46 W

12/17 at Sharon* 55-52 W

12/19 at Grove City* 41-63 L

12/23 at Meadville* 43-65 L

12/26 Lakeview 39-52 L (Dick Russell Memorial Tournament)

12/27 Redbank Valley 32-38 (OT) L (Dick Russell Memorial Tournament)

01/02 Hickory* 45-47 L

01/08 at George Junior Republic* 34-62 L

01/10 Oil City* 45-51 L

01/13 at Slippery Rock* 54-50 (2OT) W

01/17 at Iroquois 54-46 W

01/20 Conneaut* 82-56 W

01/22 Sharon* 79-75 W

01/24 Grove City* 68-70 L

01/27 Meadville* 41-67 L

01/30 at Hickory* 52-37 W

02/03 George Junior Republic* 70-59 W

02/06 at Oil City* 55-44 W

02/10 Slippery Rock* 56-57 L

02/17 Sharon 62-56 W (District 10 First Round, at Mercer High School)

02/21 Cathedral Prep 39-50 L (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University) 

 

GEORGE JUNIOR REPUBLIC TIGERS 7-9, 10-12

12/05 at Lakeview 39-47 L (Lakeview Tip-Off Tournament)

12/06 Commodore Perry 56-53 W (Lakeview Tip-Off Tournament)

12/10 at DuBois 61-62 L

12/12 Hickory* 73-63 W 

12/16 Conneaut* 66-50 W 

12/19 at Oil City* 37-61 L

12/22 Slippery Rock* 29-43 L

12/29 Owen J. Roberts 36-61 L (Grove City Christmas Tournament)

12/30 Harbor Creek 72-68 (2OT) W (Grove City Christmas Tournament)

01/07 Cochranton 68-60 W

01/08 Franklin* 62-34 W

01/10 at Sharon* 60-88 L

01/13 Grove City* 53-47 W

01/16 at Meadville* 59-81 L

01/20 at Hickory* 52-50 W

01/22 at Conneaut* 53-52 W

01/24 Oil City* 29-44 L

01/27 at Slippery Rock* 56-63 L

02/03 at Franklin* 59-70 L

02/06 Sharon* 67-75 L

02/10 at Grove City* 49-65 L

02/13 Meadville* 74-69 W

 

GROVE CITY EAGLES 11-5, 13-10

12/05 Avonworth 48-62 L (Kittanning Tip-Off Tournament)

12/06 at Kittanning 59-63 L (Kittanning Tip-Off Tournament)

12/12 at Slippery Rock* 57-46 W

12/16 North East 63-68 L

12/19 Franklin* 63-41 W

12/23 Sharon* 68-61 W

12/29 Harbor Creek 53-47 W (Grove City Holiday Tournament)

12/30 Owen J. Roberts 48-55 L (Grove City Holiday Tournament)

01/03 Sharpsville 85-39 W

01/06 at Conneaut* 52-47 W

01/08 at Meadville* 59-62 L

01/10 Hickory* 60-53 W

01/13 at George Junior Republic* 47-53 L

01/16 Oil City* 45-43 (OT) W

01/20 Slippery Rock* 47-45 W

01/24 at Franklin* 70-68 W

01/27 at Sharon* 57-70 L

01/30 Conneaut* 69-50 W

02/03 Meadville* 44-62 L

02/06 at Hickory* 64-42 W

02/10 George Junior Republic* 65-49 W

02/13 at Oil City* 43-53 L

02/21 Girard 35-57 L (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University) 

 

HICKORY HORNETS 2-14, 3-19

12/05 Warren 45-54 L (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/06 Vision Quest 61-43 W (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/09 at Cardinal Mooney (OH) 45-73 L

12/12 at George Junior Republic* 63-73 L

12/17 Oil City* 28-33 L

12/19 at Slippery Rock* 29-50 L

12/29 Seton-LaSalle 52-76 L (New Castle Holiday Tournament)

12/30 Valley 40-41 (OT) L (New Castle Holiday Tournament)

01/02 at Franklin* 47-45 W

01/06 at Farrell 43-62 L

01/08 Sharon* 61-82 L

01/10 at Grove City* 53-60 L

01/13 Meadville* 48-62 L

01/16 at Conneaut* 63-67 L

01/20 George Junior Republic* 50-52 L

01/22 at Oil City* 37-46 L

01/24 Slippery Rock* 44-49 L

01/30 Franklin* 37-52 L

02/03 at Sharon* 50-61 L

02/07 Grove City* 42-64 L 

02/10 Meadville* 60-72 L

02/14 Conneaut* 69-62 W

 

MEADVILLE BULLDOGS 15-1, 22-4

12/05 Redbank Valley 66-49 W (Sertoma Tip-Off Tournament)

12/06 Central Tech 49-56 L (Sertoma Tip-Off Tournament)

12/12 at Oil City* 46-31 W

12/16 Slippery Rock* 66-60 W

12/23 Franklin* 65-43 W 

12/29 Seneca 85-42 W (Sertoma Holiday Tournament)

12/30 Kennedy Catholic 65-51 W (Sertoma Holiday Tournament)

01/02 at Sharon* 64-63 W

01/08 Grove City* 62-59 W

01/10 at Conneaut* 71-59 W

01/13 at Hickory* 62-48 W

01/16 George Junior Republic* 81-59 W

01/20 Oil City* 70-58 W

01/22 at Slippery Rock* 62-55 W

01/27 at Franklin* 67-41 W

01/30 Sharon* 71-66 (OT) W

01/31 at Ridgway 50-47 W

02/03 at Grove City* 62-44 W

02/04 at Moniteau 64-47 W

02/06 Conneaut* 77-52 W

02/10 Hickory* 72-60 W

02/13 at George Junior Republic* 69-74 L

02/21 Oil City 69-45 W (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University)

02/24 Strong Vincent 53-56 L (District 10 Semifinals, at Edinboro University)

02/27 Girard 58-54 (OT) W (District 10 Consolation Game, at Edinboro University)

03/06 Beaver Falls 50-76 L (PIAA First Round, at CW North Catholic High School) 

 

OIL CITY OILERS 10-6, 13-9

12/05 Seneca 65-75 L (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/06 Northwestern 57-54 W (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/10 at Titusville 53-54 L

12/12 Meadville* 31-46 L

12/13 at Warren 42-47 L

12/17 at Hickory* 33-28 W

12/19 George Junior Republic* 61-37 W

12/22 Conneaut* 60-50 W

12/30 Venango Catholic 49-35 W (Oil City Tournament)

01/06 at Slippery Rock* 48-43 (OT) W

01/10 at Franklin* 51-45 W

01/13 Sharon* 60-62 L

01/16 at Grove City* 43-45 (OT) L

01/20 at Meadville* 58-70 L

01/22 Hickory* 46-37 W

01/24 at George Junior Republic* 44-29 W

01/27 at Conneaut* 64-59 W

01/30 Slippery Rock* 58-47 W

02/06 Franklin* 44-55 L

02/10 at Sharon* 64-71 L

02/13 Grove City* 53-43 W

02/17 General McLane 58-50 W (District 10 First Round, at Meadville High School)

02/21 Meadville 45-69 L (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University) 

 

SHARON TIGERS 11-5, 13-10

12/05 at Austintown Fitch (OH) 59-79 L

12/08 Cathedral Prep 55-60 L

12/17 Franklin* 52-55 L

12/19 at Conneaut* 69-52 W

12/23 at Grove City* 61-68 L

12/26 Hopewell 71-49 W (Shenango Holiday Tournament)

12/27 at Shenango 67-58 W (Shenango Holiday Tournament)

01/02 Meadville* 63-64 L

01/05 Ursuline (OH) 55-68 L

01/08 at Hickory* 82-61 W

01/10 George Junior Republic* 88-60 W

01/13 at Oil City* 62-60 W

01/16 Slippery Rock* 70-64 (OT) W

01/19 at Beaver Falls 58-90 L

01/22 at Franklin* 75-79 L

01/24 Conneaut* 82-54 W

01/27 Grove City* 70-57 W

01/30 at Meadville* 66-71 (OT) L

02/03 Hickory* 61-50 W

02/06 at George Junior Republic* 75-67 W

02/10 Oil City* 71-64 W

02/13 at Slippery Rock* 71-65 (OT) W

02/17 Franklin 56-62 L (District 10 First Round, at Mercer High School) 

 

SLIPPERY ROCK ROCKETS 7-9, 11-11

12/05 at Butler 41-61 L (Butler Tournament)

12/06 Kennedy Catholic 41-42 L (Butler Tournament)

12/10 Greenville 32-23 W

12/12 Grove City* 46-57 L

12/16 at Meadville* 60-66 L

12/19 Hickory* 50-29 W

12/22 at George Junior Republic* 43-29 W

12/30 Kittanning 45-40 W

01/02 at Knoch 49-29 W

01/06 Oil City* 43-48 (OT) L

01/08 Conneaut* 63-49 W

01/13 Franklin* 50-54 (2OT) L

01/16 at Sharon* 64-70 (OT) L

01/20 at Grove City* 45-47 L

01/22 Meadville* 55-62 L

01/24 at Hickory* 49-44 W

01/27 George Junior Republic* 63-56 W

01/30 at Oil City* 47-58 L

02/03 at Conneaut* 64-59 W

02/07 Ellwood City 67-58 W

02/10 at Franklin* 57-56 W

02/13 Sharon* 65-71 (OT) L

 

 

 

REGION 6 (all teams are Class AAA)

 

CORRY BEAVERS 3-7, 5-17

12/05 at Cambridge Springs 53-62 L

12/12 at East 37-74 L

12/17 Iroquois 53-48 W

12/19 Strong Vincent 51-75 L

12/23 at Cathedral Prep 39-64 L

12/29 Eisenhower 53-48 W (Corry Christmas Tournament)

12/30 Titusville 39-50 L (Corry Christmas Tournament)

01/05 McDowell 47-82 L

01/08 Central Tech 37-44 L

01/13 Warren* 43-57 L

01/16 at Girard* 53-51 W

01/17 at Fairview 52-57 L

01/20 General McLane* 57-78 L

01/22 at Fort LeBoeuf* 51-45 W

01/24 at Titusville 37-46 L

01/27 at Harbor Creek* 48-52 L

01/30 at Warren* 55-73 L

01/31 Eisenhower 47-59 L

02/03 Girard* 26-45 L

02/06 at General McLane* 53-73 L

02/10 Fort LeBoeuf* 63-55 W

02/13 Harbor Creek* 34-46 L

 

FORT LEBOEUF BISONS 1-9, 4-18

12/05 Northwestern 50-69 L (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/06 Seneca 46-67 L (Fort LeBoeuf Tip-Off Tournament)

12/12 at Strong Vincent 41-70 L

12/19 Cathedral Prep 32-73 L

12/23 at McDowell 31-74 L

12/29 at Conneaut 67-60 W (Conneaut Holiday Tournament)

12/30 North East 41-58 L (Conneaut Holiday Tournament)

01/06 Central Tech 39-72 L

01/13 Harbor Creek* 37-47 L

01/15 East 60-45 W

01/16 at General McLane* 55-74 L

01/17 at Northwestern 49-50 L

01/20 at Warren* 49-68 L

01/22 Corry* 45-51 L

01/24 at Iroquois 46-39 W

01/27 Girard* 44-52 L

01/30 at Harbor Creek* 58-43 W

02/03 General McLane* 54-79 L

02/06 Warren* 53-62 L

02/07 Saegertown 44-53 L

02/10 at Corry* 55-63 L

02/13 at Girard* 36-40 L

 

GENERAL MCLANE LANCERS 6-4, 11-11

12/05 Erie First Christian Academy 47-57 L (Fairview Tip-Off Tournament)

12/06 Union City 73-57 L (Fairview Tip-Off Tournament)

12/15 at Seneca 64-31 W

12/17 Northwestern 68-62 W

12/19 McDowell 49-58 L

12/23 at Central Tech 52-75 L

12/29 Kennedy Catholic 60-71 L (Sertoma Holiday Tournament, at Meadville)

12/30 Seneca 66-43 W (Sertoma Holiday Tournament, at Meadville)

01/08 East 71-76 L

01/13 Girard* 30-40 L

01/16 Fort LeBoeuf* 74-55 W

01/20 at Corry* 78-57 W

01/22 Harbor Creek* 52-48 W

01/24 Cathedral Prep 60-54 (OT) W (at Gannon University)

01/27 at Warren* 81-68 W

01/30 at Girard* 40-47 L

02/03 at Fort LeBoeuf* 79-54 W

02/04 Strong Vincent 55-68 L

02/06 Corry* 73-53 W

02/10 at Harbor Creek* 34-55 L

02/13 Warren* 42-63 L

02/17 Oil City 50-58 L (District 10 First Round, at Meadville High School) 

 

GIRARD YELLOW JACKETS 8-2, 16-9

12/05 Commodore Perry W (Lakeview Tip-Off Tournament)

12/06 at Lakeview 53-37 W (Lakeview Tip-Off Tournament)

12/08 Conneaut 55-35 W

12/11 at McDowell 45-56 L

12/15 Cambridge Springs 61-33 W

12/18 Central Tech 35-44 L

12/20 Northwestern 53-50 W

12/29 Erie First Christian Academy 44-53 L (C. Thomas Barringer Tournament, at Iroquois)

12/30 at Iroquois 59-19 W (C. Thomas Barringer Tournament)

01/05 East 59-49 W

01/08 at Strong Vincent 57-61 L

01/10 Cathedral Prep 30-39 L

01/13 at General McLane* 40-30 W

01/16 Corry* 51-53 L

01/20 Harbor Creek* 42-28 W

01/22 Warren* 37-32 W

01/27 at Fort LeBoeuf* 52-44 W

01/30 General McLane* 47-40 W

02/03 at Corry* 45-26 W

02/06 at Harbor Creek* 46-17 W

02/10 at Warren* 30-33 L

02/13 Fort LeBoeuf* 40-36 W

02/21 Grove City 57-35 W (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University)

02/24 Cathedral Prep (District 10 Semifinals, at Edinboro University)

02/27 Meadville 54-58 (OT) L (District 10 Consolation Game, at Edinboro University) 

 

HARBOR CREEK HUSKIES 5-5, 9-13

12/06 Titusville 58-51 W

12/10 at Seneca 48-36 W

12/13 at North East 65-54 W

12/16 at Central Tech 29-69 L

12/23 at East 48-70 L

12/29 at Grove City 47-53 L (Grove City Holiday Tournament)

12/30 George Junior Republic 69-73 (2OT) L (Grove City Holiday Tournament)

01/03 Mercyhurst Prep 44-47 L

01/06 Strong Vincent 35-66 L

01/08 at Cathedral Prep 24-68 L

01/10 McDowell 37-57 L

01/13 at Fort LeBoeuf* 47-37 W

01/14 Iroquois 40-29 W

01/16 Warren* 35-53 L

01/20 at Girard* 28-42 L

01/22 at General McLane* 48-52 L

01/27 Corry* 52-48 W

01/30 Fort LeBoeuf* 43-58 L

02/03 at Warren* 66-49 W

02/06 Girard* 17-46 L

02/10 General McLane* 55-34 W

02/13 at Corry* 46-34 W

 

WARREN DRAGONS 7-3, 14-8

12/05 at Franklin 54-45 W (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/06 Hickory 49-52 L (Franklin Elks' Tip-Off Tournament)

12/10 St. Mary's 62-48 W

12/13 Oil City 47-42 W

12/17 at Bradford 45-33 W

12/19 East 69-60 W

12/23 at Strong Vincent 37-71 L

12/27 Maine-Endwell (NY) 63-58 W (IAABO Tournament, at St. Bonaventure)

12/28 Olean (NY) 54-43 W (IAABO Tournament, at St. Bonaventure)

01/05 Cathedral Prep 47-72 L

01/08 at McDowell 53-74 L

01/10 at Central Tech 45-65 L

01/13 at Corry 57-43 W

01/16 at Harbor Creek* 53-35 W

01/20 Fort LeBoeuf* 68-49 W

01/22 at Girard* 32-37 L

01/27 General McLane* 68-81 L

01/30 Corry* 73-55 W

02/03 Harbor Creek* 49-66 L

02/06 at Fort LeBoeuf* 62-53 W

02/10 Girard* 33-30 W

02/13 at General McLane* 63-42 W

02/21 Strong Vincent 47-75 L (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University) 

 

 

REGION 7 (teams are Class AAA unless otherwise noted)

 

CATHEDRAL PREP RAMBLERS 6-2, 20-6

12/08 at Sharon 60-55 W

12/11 St. Augustine (Canada) 61-47 W (Atlantis Beach Bash, at Nassau, Bahamas)

12/12 Korah 81-49 W (Atlantis Beach Bash, at Nassau, Bahamas)

12/13 Upper St. Clair 66-46 W (Atlantis Beach Bash, at Nassau, Bahamas)

12/19 at Fort LeBoeuf 73-32 W

12/23 Corry 64-39 W

01/02 Central Tech* 55-51 W

01/05 at Warren 72-47 W

01/08 Harbor Creek 68-24 W

01/10 at Girard 39-30 W

01/13 East* 71-56 W

01/16 Constitution 56-61 L (Burger King Classic, at Gannon University)

01/17 St. John Paul XXII 43-68 L (Burger King Classic, at Gannon University)

01/22 at McDowell* 53-51 W

01/24 General McLane 54-60 (OT) L (at Gannon University)

01/27 Strong Vincent* 58-53 W

01/30 at East* 71-55 W

02/03 at Central Tech* 45-50 L

02/05 Canisius (NY) 57-47 W

02/07 at Aquinas Institute (NY) 35-48 L

02/10 McDowell* 38-46 L

02/14 Strong Vincent* 58-53 (OT) W

02/21 Franklin 50-39 W (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University)

02/24 Girard 47-40 W (District 10 Semifinals, at Edinboro University)

02/27 Strong Vincent 41-40 W (District Championship at Edinboro University)

03/06 Hampton 86-70 W (PIAA First Round, at Edinboro University)

03/10 Ambridge (PIAA Second Round) 

 

CENTRAL TECH FALCONS (AAAA) 2-6, 14-9

12/05 Andrew Osborn Academy (OH) 74-21 W (Sertoma Tip-Off Tournament, at Meadville)

12/06 at Meadville 56-49 W (Sertoma Tip-Off Tournament)

12/16 Harbor Creek 69-29 W

12/18 at Girard 44-35 W

12/20 West Middlesex 54-61 L

12/23 General McLane 75-52 W

12/26 Redbank Valley 84-63 W (Dick Russell Memorial Tournament, at Franklin)

12/27 Lakeview 60-41 W (Dick Russell Memorial Tournament, at Franklin)

01/02 at Cathedral Prep* 51-55 L

01/06 at Fort LeBoeuf 72-39 W

01/08 at Corry 44-37 W

01/10 Warren 65-45 W

01/17 Henry Carr (CAN) 54-58 (OT) L (MLK Classic)

01/18 North (OH) 69-55 W (MLK Classic)

01/19 at Strong Vincent* 33-58 L

01/22 East* 43-44 L

01/27 at McDowell* 56-61 L

01/31 at Mercyhurst Prep 67-49 W

02/03 Cathedral Prep* 50-45 W

02/06 Strong Vincent* 41-46 L

02/10 at East* 70-62 W

02/13 McDowell* 64-77 L

02/21 McDowell 56-57 L (District 10 Championship, at Gannon University) 

 

EAST WARRIORS 1-7, 8-14

12/05 Akron Buchtel (OH) 50-59 L (Dresch-McCluskey Tournament, at Farrell)

12/06 Urban Pathways Charter W (Dresch-McCluskey Tournament, at Farrell)

12/09 West Middlesex 55-74 L

12/12 Corry 74-37 W

12/19 at Warren 60-69 L

12/23 Harbor Creek 70-48 W

12/29 at Iroquois 60-37 W (C.Thomas Barringer Tournament)

12/30 Erie First Christian Academy 72-61 (OT) W (C.Thomas Barringer Tournament, at Iroquois)

01/06 at Girard 49-59 L

01/08 General McLane 76-71 W

01/13 at Cathedral Prep* 56-71 L

01/15 at Fort LeBoeuf 45-60 L

01/17 Vaughan Secondary Academy (CAN) 63-74 L (MLK Showcase) 

01/18 Henry Carr (CAN) 75-55 W (MLK Showcase) 

01/20 McDowell* 47-49 L

01/22 at Central Tech* 44-43 W

01/24 Strong Vincent* 58-78 L

01/27 Mercyhurst Prep 52-54 L

01/30 Cathedral Prep* 55-71 L

02/02 at Strong Vincent* 54-73 L

02/06 McDowell* 46-72 L

02/10 Central Tech* 62-70 L

 

MCDOWELL TROJANS (AAAA) 6-2, 17-6

12/05 Allderdice 61-72 L (Bethel Park Tip-Off Tournament)

12/06 at Bethel Park 84-47 W (Bethel Park Tip-Off Tournament)

12/11 Girard 56-45 W

12/16 Mercyhurst Prep 66-64 W 

12/19 at General McLane 58-49 W

12/23 Fort LeBoeuf 74-31 W

12/27 Deep Run (VA) 61-60 W (KSA Tournament, at Orlando, FL)

12/28 Jackson (OH) 43-79 L (KSA Tournament, at Orlando, FL)

12/29 Sequoia (CA) 57-59 L (KSA Tournament, at Orlando, FL)

01/05 at Corry 82-47 W 

01/08 Warren 74-53 W

01/10 at Harbor Creek 57-37 W

01/13 at Strong Vincent* 56-62 L

01/17 Middle Early College (NY) 80-51 W (MLK Classic)

01/18 St. Michaels (CAN) 63-77 L (MLK Classic)

01/20 at East* 49-47 W

01/22 Cathedral Prep* 51-53 L

01/27 at Central Tech* 61-56 W

01/30 Strong Vincent* 76-68 W

02/06 at East* 72-46 W

02/10 at Cathedral Prep* 46-38 W

02/13 Central Tech* 77-64 W

02/21 Central Tech 57-56 W (District 10 Championship, at Gannon University)  

 

STRONG VINCENT COLONELS 5-3, 17-9

12/05 Seneca Valley 74-77 L (Latrobe Tip-Off Tournament

12/06 Derry Area 59-39 W (Latrobe Tip-Off Tournament)

12/10 Farrell 75-83 L

12/12 Fort LeBoeuf 70-41 W

12/19 at Corry 75-51 W

12/22 at Warren Harding (OH) 64-66 L

12/23 Warren 71-37 W

12/27 Roosevelt (CA) 52-81 L (Sunshine Classic, at Daytona Beach, FL)

12/29 Sunland Baptist Academy (Bahamas) 66-52 W (Sunshine Classic, at Daytona Beach, FL)

12/30 Grace Christian (TN) 64-53 W (Sunshine Classic, at Daytona Beach, FL)

01/06 at Harbor Creek 66-35 W

01/08 Girard 61-57 W

01/13 at McDowell* 62-56 W

01/17 Bishop Kearney (NY) 70-52 W (Showcase, at Rochester, NY)

01/19 Central Tech* 58-33 W

01/24 at East* 78-58 W

01/27 Cathedral Prep* 53-58 L

01/30 at McDowell* 68-76 L

02/02 East* 73-54 W

02/04 at General McLane 68-55 W

02/06 at Central Tech* 46-41 W

02/14 Cathedral Prep* 53-58 (OT) L

02/21 Warren 75-47 W (District 10 Quarterfinals, at Edinboro University)

02/24 Meadville 56-53 W (District 10 Semifinals, at Edinboro University)

02/27 Cathedral Prep 40-41 L (District 10 Championship, at Edinboro University)

03/06 New Castle 42-55 L (PIAA First Round, at Edinboro University)